Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2020.gada 24.septembris
Agris, Agrita
20'C
vējš: 3.1m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ipd_740x140_85333.gif

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Infektologi: C hepatīta ārstēšana ir sakārtota, tagad jāatrod katrs inficētais pacients


Infektologi: C hepatīta ārstēšana ir sakārtota, tagad jāatrod katrs inficētais pacients

 

No šā gada 1. jūlija C hepatīta pacientiem vairs nav mēnešiem ilgi jāgaida atbilde no Nacionālā veselības dienesta, un ir iespējams saņemt e-recepti valsts kompensētiem medikamentiem uzreiz pēc vizītes pie infektologa un visu izmeklējumu veikšanas. Speciālisti norāda, ka tagad, kad C hepatīta ārstēšanas kārtība Latvijā ir sasniegusi Eiropas līmeni, ir jāpievēršas nākamajam uzdevumam – pacientu atrašanai sabiedrībā. Latvijā šobrīd ir aptuveni 40 tūkstoši C hepatīta pacientu, un lielākā daļa no tiem nezina, ka ir inficējušies.

 

Šī gada 28. jūlijā ikgadējās Pasaules Hepatīta dienas ietvaros notika Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) un C hepatīta pacientu apvienības  organizēta diskusija “Jauni izaicinājumi jeb “kā pārkāpt suņa astei” un uzveikt C hepatītu”, kurā piedalījās infektologi, hepatologi, ģimenes ārsti, politiķi un veselības politikas veidotāji. Diskusijas dalībnieki ar gandarījumu atskatījās uz gada laikā paveiktajiem uzlabojumiem C hepatīta ārstēšanas kārtībā un vienojās par turpmākajiem soļiem, kas ļautu tuvoties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) izvirzītajam mērķim līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Pēc diskusijas ieteikumi tika apkopoti vēstulē, ko drīzumā plānots iesniegt Veselības ministrijā.

 

“Mēs vairs nerunājam par medikamentu efektivitāti, jo mēs zinām, ka tie ir augsti efektīvi, bet mums ir svarīgi atrast katru pacientu. Ir riska grupas – ieslodzītie, injicējamo narkotiku lietotāji, pacienti, kas nonāk patversmēs vai pansionātos, arī psihoneiroloģisko slimību pacienti – un mēs jau šobrīd domājam, kā tās aptvert. Bet mums jāsaprot, ka liels skaits pacientu ir vispārējā mūsu sabiedrībā, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi atrast ikkatru inficēto. Te mēs aicinām iesaistīties gan ģimenes ārstus, gan pašu sabiedrību. Ja jūs ne reizi mūžā neesat nodevuši analīzi uz C hepatītu, tad šis noteikti ir īstais brīdis, kad to vajag izdarīt. Tad, ja tests apstiprināsies pozitīvs, mēs varēsim izārstēt slimību, un tā ievērojami samazināt aknu cirozes un aknu vēža risku. Turklāt, katrs izārstētais pacients vairs nav risks sabiedrībai,” C hepatīta atklāšanas nozīmi uzsver diskusijas vadītāja Rīgas Austrumu slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja dr. Ieva Tolmane. 

 

Velga Ķūse, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs virsārste, norādīja, ka C hepatīta pacientu ārstēšanā arvien vairāk tiek iesaistīti arī ģimenes ārsti: “Pagājušajā gadā mūsu asociācijas [LIHHASA] kolēģi izstrādāja algoritmu ģimenes ārstiem par to, kā izmeklēt C hepatīta pacientu. Tas tika veidots ar mērķi saīsināt pacienta ceļu no ģimenes ārsta līdz speciālistam, lai pēc iespējas ātrāk saņemtu terapiju. Tāpat ir izstrādāts algoritms tam, ko darīt ar pacientu, kas ir izārstējies no C hepatīta: kāds ir novērošanas plāns, kādas analīzes ir veicamas un kādos etapos. Šis plāns atvieglos darbu ģimenes ārstiem un jebkuram citam ārstam, kurš nav infektologs-hepatologs, darbību ar C hepatīta pacientiem.”

 

Jelgavas cietuma Medicīnas daļas vadītājs dr. Edvīna Biļevičs skaidro, ka šobrīd vairākos Latvijas cietumos notiek organizēta C hepatīta pacientu ārstēšana un ka ieslodzītie sadarbojas un labprāt saņem terapiju, taču visiem nav veiktas C hepatīta pārbaudes, jo tam nav atbilstoša likumiskā pamata: “Mēs būtu gatavi sākt skrīnēt pret C hepatītu visus ieslodzītos tajā brīdī, kad mums būtu tam atbilstošais normatīvais regulējums, kas paredz, ka mums tas ir jādara.” Lai risinātu šo jautājumu, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs deputāts Andris Skride izteica piedāvājumu vērsties pie kolēģiem no Tieslietu ministrijas: “Šobrīd pēc MK noteikumiem obligāts ir tikai plaušu rentgens, jo tuberkuloze apdraud sabiedrību. Taču arī HIV un C hepatīts ir drauds sabiedrības veselībai, tādēļ es ierosināšu Tieslietu ministrijai apsvērt izmaiņas šajā normatīvajā regulējumā, papildinot to ar C hepatīta pārbaudi.”

 

Atbildot uz diskusijas dalībnieku jautājumiem, Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane norādīja, ka ministrija izstrādās politikas plānošanas dokumentu, kurā tiks apkopots infekcijas slimību, to skaitā C hepatīta, apkarošanas plāns. “Kad tiks izveidotas Sabiedrības veselības pamatnostādnes, izrietot no tām, tiks izstrādāts un apstiprināts arī jaunais infekciju ierobežošanas plāns atbilstoši pamatnostādnēs definētajiem virzieniem.” Jana Feldmane arī apliecināja diskusijas dalībniekiem, ka nav plānots samazināt C hepatīta apkarošanai piešķirto finansējumu.

 

Diskusijas noslēgumā dr. Ieva Tolmane diskusijas klausītājiem atgādināja par C hepatīta, B hepatīta un HIV testu bezmaksas veikšanas iespējām: “Nododot asinis kā donors, jūs ne tikai veicat labu darbu sabiedrībai, bet arī varat pārbaudīt savu veselību. Pārbaudes anonīmi un bez maksas iespējams veikt arī HIV profilakses punktos visā Latvijā, to atrašanās vietas var noskaidrot Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt, ja tests uzrāda pozitīvu rezultātu, meklējiet palīdzību pie sava ģimenes ārsta un infektologa. Testu ir iespējams veikt arī pie ģimenes ārsta un, protams, par samaksu arī jebkurā no komerclaboratorijām.”

 

Lai tuvotos PVO uzstādītajam mērķim līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu sabiedrības veselībai, ir nepieciešams turpināt ārstēšanu ikvienam pacientam ar C hepatītu un palielināt testēšanas apjomus. Lai sasniegtu šo mērķi, LIHHASA kopā ar C hepatīta pacientu apvienību ir apkopojusi diskusijā izskanējušos veselības politikas veidotāju un ekspertu ieteikumus:

  1. Nodrošināt valsts budžeta finansējuma saglabāšanu esošajā apjomā turpmākai C hepatīta ārstēšanai arī pēc 2020. gada;

  2. Iesaistot vadošos speciālistus, izstrādāt infekciju ierobežošanas rīcības plānu 2021.-2023. gadam ar budžetu C hepatīta skrīningam un ārstēšanai, kā arī rekomendācijas C hepatīta skrīningam;

  3. Veicināt hroniska C hepatīta pacientu identificēšanu populācijā, aicinot iedzīvotājos veikt C hepatīta testu vismaz 1 reizi mūžā un papildinot kardiovaskulārā skrīninga programmu ar ALAT rādītāju pārbaudi pie ģimenes ārsta;

  4. Turpināt ģimenes ārstu izglītošanu par C hepatīta diagnostiku un pacienta aprūpi pēc terapijas saņemšanas; 

  5. Palielināt ģimenes ārstiem piešķirto budžetu C hepatīta izmeklējumiem;

  6. Veikt koordinētu starpinstitūciju darbu, lai turpinātu mērķtiecīgu C hepatīta izskaušanu ieslodzījumu vietās u. c. paaugstināta riska iestādēs, tostarp izveidojot atbilstošu algoritmu un veicot izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr.276 “Apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpes īstenošanas kārtība”, stingri nosakot nepieciešamību ieslodzītajiem, nonākot ieslodzījuma vietā, veikt C hepatīta un HIV infekcijas pārbaudi.

 

Diskusijas ierakstu ir iespējams noskatīties Latvijas Pašvaldību savienības mājaslapā: https://www.lps.lv/lv/tiesraides-videoarhivs/videoarhivs/543-diskusija-par-c-hepatitu. 

 

Ik gadu jūlija beigās tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros tiek īstenotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību C hepatīta radītajiem draudiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai. C hepatīta pacientu apvienība, kas ir viena no Pasaules Hepatīta dienas īstenotājām Latvijā, ir dibināta 2004. gadā, un jau 16 gadus tā cīnās par pacientu tiesībām un hepatīta izskaušanu.

 

Plašākai informācijai:

Ilva Ogle

e-pasts: ilva@divigani.lv

mob.: +371 26351199

 

 

 
atjaunots: 2020.g 31.jūlijā | tukumabalss.lv (x118)


    Pasākumi
27.septembrī 9:00 Kandavā
Miķeļdienas tirgus Kandavā pie Bruņinieku pilskalna
28.septembrī 16:00 Pasākumi, Tukumā, SIA TELMS
LDDK bezmaksas seminārs darba devējiem "Jaunā darba vide Tukumā"
3.oktobrī 7:00 Lapmežciemā, Kaņiera laivu bāzē
Lapmežciema kauss spiningošanā 2020" Kaņiera ezerā
    Aktuāli
no 16.maija līdz 8.novembrim
  Tukuma mākslas muzejā
IZSTĀDE: “Saules pusē. Leonīda Āriņa un Alekseja Naumova glezniecība”
no 19.septembra līdz 8.decembrim
  Tukuma audēju darbnīcā
Jaunpilnieku "Dzīparu" 50 gadu jubilejas izstāde
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2020 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies