Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2021.gada 25.septembris
Rauls, Rodrigo
9.64'C
vējš: 3.5m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Latvijā elektrība kļūst dārgāka


Latvijā elektrība kļūst dārgāka
Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: delfi.lv

 

Šogad pieaugusi ne tikai dabasgāzes, bet arī elektrības cena. Salīdzinot ar pagājušā gada vidu, šogad jūnija sākumā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena biržā bijusi par 58% augstāka. 


Uz elektrības cenas kāpumu norādījuši vairāki sociālo tīklu lietotāji. No "Latvenergo" saņemti paziņojumi, ka elektrības cena rēķinā pieaugšot par vairāk nekā 40%. "Latvenergo" kāpumu apstiprināja un norādīja, ka dārgāka kļuvusi elektrības cena biržā. Dinamisko tarifu lietotāji to jau izjūtot, taču fiksēto tarifu gadījumā rēķini pieaug brīdī, kad beidzas iepriekš noteiktās cenas periods.

 

"Nord Pool" mājaslapā redzams, ka elektrības vairumtirdzniecības cena Latvijā regulāri piedzīvo lielas svārstības, tomēr kopumā cena šogad ir krietni augstāka nekā pērn. Piemēram, jūnija pirmajā nedēļā vidējā cena ir par 58% augstāka nekā pagājušajā gadā. To, ka elektrība vismaz daļai klientu izmaksās dārgāk, apstiprina arī citi tirgotāji.

 

Elektrības cenu galvenokārt palielina augstais pieprasījums, ko veido tautsaimniecības atgūšanās pēc Covid-19 krīzes, kā arī citi faktori. Visās valstīs stājas spēkā arvien vairāk atvieglojumu, kas ļauj uzņēmumiem strādāt, kas vienlaicīgi arīdzan veicina elektroenerģijas patēriņa pieaugumu, palielinot pēc tās pieprasījumu. 

 

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) norādīja, ka elektrības cena sastāda aptuveni trešdaļu no elektrības rēķina un šo daļu komisija neregulē. Tomēr SPRK pārstāvis Intars Birziņš LTV ziņām norādījis, ka pieaugums ir pamatots. Kā vēl vienu iemeslu tam viņš minēja straujo dabasgāzes cenas kāpumu, kā rezultātā dārgāka kļuvusi elektrības ražošana koģenerācijas stacijās.

 

Pie augsta pieprasījuma pēc elektroenerģijas tās ražošanā tiek izmantota dabasgāze. Pasaules tirgos dabasgāzes cenas aug. Piemēram, gāzes cena jūnijā šobrīd ir 25 EUR par megavatstundu, bet pagājušajā gadā tā bija 5 EUR par megavatstundu jeb ievērojami zemāka.

 

Elektrības tirgotāji norāda, ka cenas turpmāko dinamiku prognozēt ir grūti. Cerības uz cenas samazināšanos varētu būt tad, ja Skandināvijā būs lietaina vasara. Tas ļautu vairāk elektrības saražot Skandināvijas hidroelektrostacijās.

Resurss: LTV Ziņu dienestsatjaunots: 2021.g 17.jūnijā | tukumabalss.lv (x256)


    Pasākumi
    Aktuāli
no 21.augusta līdz 7.novembrim
  Tukuma mākslas muzejā
“Darbs un darbarīks” Tukuma muzeja mākslas krājuma izstāde
SKATĪT VAIRĀK

 comforthouse_250x250_125533.giftukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2021 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies