Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 23.jūnijs
Līga
17.64'C
vējš: 2.92m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Trūkst naudas Jaunpils pils jumta nomaiņai


Trūkst naudas Jaunpils pils jumta nomaiņai
Foto: Retv.lv

Jaunpils viduslaiku pilī šogad rekonstruēta pastāvīgā ekspozīcija, bet pirms 115 gadiem uzliktā jumta nomaiņai naudas nepietiek ne pašvaldības maciņā, ne valsts atbalsta programmā.

 

Četrpadsmitā gadsimtā būvētās Jaunpils pils pastāvīgā ekspozīciju zāle šogad piedzīvojusi rekonstrukciju. Rekonstruēta ir ne vien telpa un komunikācijas, bet arī ekspozīcija, kas apmeklētājiem durvis vēra Muzeja naktī. Kā ReTV skaidro pils vadītāja Kristīne Liepiņa, saturs esot tas pats, bet veids, kā to apskatīt - cits.

 

Ekspozīciju zāles rekonstrukcija izmaksājusi vairāk nekā 32 tūkstošus EUR. Lielākā daļa ir Valsts kultūrkapitāla fonda atbalsts, bet iztrūkstošais pielikts gan no pašu budžeta, gan Kurzemes plānošanas reģiona. Rekonstruētais pils stūrītis gan ir tikai piliens lielajā vajadzību jūrā. Vissteidzamākā esot 1907. gadā uzliktā jumta nomaiņa.

 

To, ka Jaunpils pils jumts ir diezgan katastrofālā stāvoklī, atzīst arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs. Jaunpils gan nebūt neesot tāda vienīgā, tomēr no kopumā vairāk nekā 9000 kultūras mantojuma objektiem kritiska situācija esot tikai nelielā daļā. Ņemot vērā karadarbības izraisītās krīzes, situācija nākotnē varētu mainīties, bet ne uz labāko pusi. 

 

Tukuma novada pašvaldības īpašumā ir divi lielie kultūras mantojuma objekti, kā arī vairākas muižas. Jaunpils pils esot prioritāšu sarakstā, tomēr finansējuma šo objektu remontdarbiem neesot. “Neskatoties uz to, ka novadi apvienojās, šis gads ir ļoti smags. Brīvo finanšu resuro praktiski nav, plus vēl ir nezināmie: kurināmais, degviela, elektrība. Visticamāk, ka to, ko atstājām rezervei, “apēdīsim”,” RE TV pauda Tukuma novada pašvaldības priekšsēdētajs Gundars Važa.

 

Valsts kultūrvēstures pieminekļu restaurācijai un konservācijai pieejams arī valsts atbalsts. Tas vairāk ir simbolisks. Šogad programmā pieejami nedaudz vairāk kā viens miljons eiro, bet tikai Jaunpils pils jumta un nesošo siju nomaiņai būšot nepieciešami ap pieciem miljoniem EUR.

 

Resurss: Re TVatjaunots: 2022.g 16.maijā | Tukuma Balss (x693)
Novados, Tukums, Jaunpils

Tukuma novadā testētajās peldvietās ūdens kvalitāte atbilst prasībām
Tukuma novadā testētajās peldvietās ūdens kvalitāte atbilst prasībām
šodien | Tukuma Balss (x72)
Balinska "Panthers" zaudē trešo spēli pēc kārtas – Stenlija kausa finālā būs saldais ēdiens
Balinska "Panthers" zaudē trešo spēli pēc kārtas – Stenlija kausa finālā būs saldais ēdiens
vakar | Tukuma Balss (x74)
Līgo svētku pasākumi Tukuma novadā
Līgo svētku pasākumi Tukuma novadā
2024.g 19.jūnijā | Tukuma Balss (x106)
    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies