Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2022.gada 28.septembris
Lana, Sergejs, Svetlana
7.64'C
vējš: 3.78m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

Kvazi Pizza

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Pedējo četru mēnešu laikā malkas cenas augušas par gandrīz 55%


Pedējo četru mēnešu laikā malkas cenas augušas par gandrīz 55%
Foto: lielanteni.lv

Pieprasījuma pieauguma rezultātā malkas cenas Latvijā augušas par gandrīz 55% pēdējo četru mēnešu laikā, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" apkopotā informācija.

 

Tāpat informācija sistēmā "E-silva" liecina, ka pārmērīgs pieprasījums pēc malkas aptver visu Eiropu, sākot no Baltijas valstīm līdz pat Lielbritānijai. Malka kļūst par "jauno naftu". Neskatoties uz rekordaugstiem ražošanas apmēriem, pasaules tirgū trūkst aptuveni 10% kurināmā - granulu.

 

Problēmas būvniecības materiālu - metāla un izolācijas - pieejamībā, pieaugošās transporta izmaksas un inflācija ir samazinājušas pieprasījumu un resno skujkoku zāģbaļķu vidējo cenu Latvijā par gandrīz 3% šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju. Tajā pašā laikā pieprasījums pēc malkas jūnijā paaugstina lapu koku malkas cenas par 8%, liecina apkopotā informācija.

 

Skujkoku papīrmalkas cena divu mēnešu laikā pakāpusies par 20%, jūnijā vidējai cenai sasniedzot 80 eiro kubikmetrā. Savukārt resno zāģbaļķu cenu kritums saistīts ar būvniecības aktivitātes kritumu un uzkrājumu veidošanos.

 

Tajā pašā laikā bērza cena aug visu pirmo pusgadu. Viens no lielākajiem bērza finiera un saplākšņa piegādātājiem Eiropā līdz šim bija Krievija. Bērza finierkluču vidējā cena jūnijā palielinājusies par vienu eiro kubikmetrā, savukārt bērza taras vidējā cena piedzīvojusi nopietnu cenas kāpumu, augstākajā punktā pakāpjoties no 92 līdz pat 110 eiro kubikmetrā, kas ir palielinājums par gandrīz piektdaļu. Bērza papīrmalkai tupinās cenas pieaugums, vidējai cenai pakāpjoties jūnijā par 24%.

 

"E-silva" norāda, ka cenas turpina kāpt un šobrīd nav paredzams, kad šis kāpums sasniegs augstāko punktu.

 

Jūnijā tika veiktas izmaiņas koku ciršanas noteikumos Latvijā. Jaunā kārtība paredz to, ka tiek samazināti koku caurmēri (diametrs), kuru sasniedzot mežaudze apsaimniekošanas cikla ietvaros tiek novākta meža ražas atjaunošanas cirtē.

 

Vienlaikus tiekot samazināta birokrātija - visām bonitātēm tiek noteikts viens caurmērs. Izmaiņas ir paredzētas arī meža atjaunošanas noteikumos. Tas nozīmē, ka meža īpašniekam būs lielāka atbildība atjaunot mežu.

 

Atjaunot varēs tikai ar sertificētu un vērtīgu stādāmo materiālu, kas nākotnē nesīs būtisku labumu tautsaimniecībā. Augs meža īpašumu vērtība, un mežsaimniekam būs nedaudz ātrāks apsaimniekošanas cikls, jo meža īpašuma vērtība šodien ir nākotnē iegūstamais diskontēts uz šodienu.

 

Tāpat "E-silva" pārstāvji norāda, ka tas ir solis pretī tam, lai meža īpašnieki varētu patstāvīgi uzņemties atbildību par to, ko darīt ar savā īpašumā esošu mežu un palielināt apsaimniekošanas efektivitāti.

 

Sagaidāms, ka kokmateriāli turpinās būt pieprasīts izejmateriāls būvniecībai, jo principā ir vienīgais materiāls ar pozitīvu CO2 piesaisti.

 

Arvien aug meža izstrādātāju interese un konkurence ne tikai par izstrādei pieejamām cirsmām, bet arī par darbaspēka un tehnikas pieejamību, kas varētu būt viens no izaicinājumiem nākamajiem periodiem visā Eiropā, liecina "E-silva" ekspertu prognozes.

 

Turpretī jūlijā pilnībā tiks pārtraukts Krievijas meža produkcijas eksports uz Eiropu, spēkā stāsies Eiropas Savienības sankcijas, kas ierobežo koksnes izstrādājumu piegādi no Krievijas un Baltkrievijas, kas ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.

 

Resurss: nra.lvatjaunots: 2022.g 15.jūlijā | Tukuma Balss (x26)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 comforthouse_250x250_125533.giftukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2022 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies