Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2022.gada 28.septembris
Lana, Sergejs, Svetlana
8.64'C
vējš: 3.82m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Latvijas bruņotie spēki kara gadījumā var pārņemt iedzīvotāju spēkratus


Latvijas bruņotie spēki kara gadījumā var pārņemt iedzīvotāju spēkratus
Foto: Adobe stock

Gadījumā, ja sāktos karš,  Latvijā pastāv iespēja, ka Nacionālie bruņotie spēki (NBS) var pārņemt komersanta vai privātpersonas tehniku vai materiāltehniskos līdzekļus (MTL). Normatīvajos aktos ir noteikta iespēja arī pieprasīt transportēšanas un jebkādu citu NBS nepieciešamo pakalpojumu sniegšanu, kā arī noteiktu preču ražošanu, kas atbilst komersanta darbības profilam.

 

Latvijā jautājums par komersantu un privātpersonu materiāltehnisko līdzekļu pārņemšanu valsts apdraudējuma pārvarēšanai ir noteikts Mobilizācijas likumā.

 

Mobilizācija ir mērķtiecīgi plānoti un sagatavoti valsts militārās un civilās aizsardzības pasākumi valsts apdraudējuma novēršanai vai tā seku likvidācijai, izmantojot noteiktus cilvēku, materiālos (t.sk. transporta) un finanšu resursus.

 

Likuma mērķis ir noteikt tiesiskos un organizatoriskos pamatus NBS un valsts civilās aizsardzības sistēmas mobilizācijas sagatavošanai un īstenošanai, kā arī NBS un civilās aizsardzības uzdevumu izpildei nepieciešamo MTL un pakalpojumu nodrošināšanu.

 

Pēc demobilizācijas īpašums tiek atdots atpakaļ īpašniekam (komersantam vai privātpersonai), kā arī tiek atlīdzināti zaudējumi, kas radušies īpašniekam viņa īpašuma pārņemšanas un izmantošanas dēļ.

 

Gadījumos ja, piemēram, pārņemtais transportlīdzeklis vai cits MTL tiek iznīcināts karadarbības laikā, īpašniekam tiek izmaksāta kompensācija. Tiek kompensēti arī saņemtie pakalpojumi.

 

Informācija par mobilizācijas resursiem un to apjomu, tostarp transportlīdzekļu un citas tehnikas un MTL daudzumu, tiek apkopota un noteikta Nacionālo bruņoto spēku mobilizācijas plānā, ko apstiprina Ministru kabinets.

 

Tāpat tiek aprēķināts pakalpojumu daudzums un to veidi, ko NBS saņem no tautsaimniecības mobilizācijas izsludināšanas gadījumā. Ņemot vērā, ka šī informācija ir uzskatāma par sensitīvu, mobilizācijas plāns ir klasificēts, līdz ar to tā saturs vai satura daļas nav publiskojamas.

 

Vienlaikus personas, uz kurām attiecas mobilizācijas pienākums, pēc iespējas par to iepriekš tiek informētas un atbilstoši noteiktai kārtībai tām tiek izsniegti mobilizācijas pieprasījumi.

 

Resurss: apollo.lv/likumi.lv

 
atjaunots: 2022.g 26.jūlijā | Tukuma Balss (x135)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 comforthouse_250x250_125533.giftukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2022 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies