Ceļojums uz viduslaikiem: Tukuma miestam 575 un Tukuma pilsētas vēstures muzejam “Pils tornis” 25
 Foto ilustratīvs. Foto: i.pinimg.com
18. jūlijā no 12.00 līdz 18.00 Tukuma muzejs aicina tukumniekus un viesus tikties Brīvības laukumā, Tukumā. Aicinām iejusties viduslaiku noskaņās, lai atzīmētu 575. gadadienu kopš pirmo reizi Tukuma miests minēts rakstos un Tukuma pilsētas vēstures muzeja “Pils tornis” 25 gadadienu. Svētkus bagātinās viduslaiku aktivitātes, muzikāli priekšnesumi, tikšanās ar arheologu. Tiks atklāta arī jauna izstāde, kas veltīta Tukuma zemessargiem.
Brīvības laukumā pie “Pils torņa” par aktīvo atpūtu un vēstures piedzīvojumu noskaņu rūpēsies pasākumu organizētājs “Araisis”, kas demonstrēs viduslaikiem raksturīgos priekšmetus un bruņinieku cīņu paņēmienus. Pasākuma apmeklētāji varēs mests šķēpu, veidot kaujas ierindas, cīnīties uz baļķa un piedalīties citās aktivitātes. Dziesmas no karavīru ikdienas izpildīs folkloras kopa “Trejasmens”.
Ar vēstures liecībām iepazīstinās arheologs Dr. hist. Rūdolfs Brūzis. Pasākuma laikā būs apskatāmi arheoloģiski atradumi, kas tika iegūti no izrakumiem pie Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas baznīcas 2019. un 2020. gadā.
Kā ik gadu, vasarā, Tukuma pilsētas un vēstures muzejā “Pils tornis” atklās jaunu izstādi, kuras nosaukums “Parole:1991-42-51”. Tā veltīta 42. Tukuma Zemessardzes bataljona vīriem. Latvijas Republikas Zemessardze dibināta 1991. gada 23. augustā un tolaik to vadīja Augstākās Padomes priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs. Tukuma rajonā pirmie zemessargi svinīgo zvērestu nodeva Kandavā 1991. gada 11. novembrī. Tukuma bataljonā drīz vien bija ap 750 vīru un tas bija viens no lielākajiem bataljoniem Latvijā.
Tā kā viduslaikos miesta dzīvi noteica baznīcas zvani, šovasar Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas pulkstenis ieskanēsies jaunās melodijās, ko arandžējis izcilais pianists, novadnieks, Vestards Šimkus. Pavisam izskanēs 19 dažādas pulksteņa melodijas, kas ilgs līdz 15 sekundēm. Būs dzirdamas pazīstamas un mazāk pazīstamas baznīcas dziesmas pārejas stundās, pusstundās un ceturkšņos.
Šajā dienā, Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcā, būs eksponēti arī pēdējo divu gadu laikā arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas, kas apliecina Tukuma novada piederību Kurzemes kultūrtelpai un to, ka tukumnieki bijuši brīvi un pietiekami turīgi ļaudis. Tāpat durvis būs atvērtas arī uz baznīcas sakristeju, kurā apskatei izvietoti divi tālas senatnes baznīcas dzīves liecinieki – 15. – 16. gadsimta mijas svētā Vakarēdiena kauss un 1649. gadā Nirnbergā (Vācijā) iespiesta Bībele.
Savukārt Mākslas galerijā “Durvis” ainās ar lellēm apskatāma Tukuma pilsētas vēsture no 12. līdz 20. gadsimtam. Lelles stāsta par: Tukuma Veco un Jauno pili, 13. gadsimta leģendu par bruņinieka Kastiliāna un lībiešu meitenes Rauduziņas mīlestību, pilsētas izaugsmi 17.- 20. gadsimtam. Tādējādi skatītājam iespējams vērtēt, kā pilsēta mainījusies. Maketi gatavoti darbnīcā “Animācijas brigāde”.
Vakara noslēgumā, plkst. 18.00, Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīcā svētku koncerts “Vasaras vidus laiki”. Koncertā piedalīsies Ieva Parša un senās mūzikas ansamblis “Trakula”. Ieeja koncertā ar bezmaksas ielūgumiem, kurus var saņemt Tukuma pilsētas Kultūras nama kasē.
Tukuma vārds (Tuckemen) pirmoreiz pieminēts 1253. gada 4. aprīlī Kursas dalīšanas līgumā starp bīskapu un Livonijas ordeni. Tā bija zeme kopā ar mežiem starp Kandavu un Zemgali, kas atbilstoši minētajam līgumam nonāca ordeņa pakļautībā. Mestrs Gotfrīds fon Roge visticamāk apmetās Tukuma koka pilī. Mūra pili Tukumā uzbūvēja ap 1330. gadu, ordeņa mestra Ēberharda fon Monheima laikā Slocenes upes krastā. 15. gadsimtā pils priekšā bija izveidojusies apbūve. Miests pirmoreiz minēts 1445. gadā. Tajā bija Livonijas ordeņa pils, kapela un aptuveni divdesmit ēku. Iedzīvotāji nodarbojās ar tirdzniecību un lauksaimniecību. Tukuma pils 17. gadsimta sākumā kļuva par Kurzemes un Zemgales hercogistes virspilskunga rezidenci, bet 1709. gadā tā nopostīta Pētera I karaspēka uzbrukuma laikā. Pils akmeņi izmantoti daudzu ēku celtniecībā. Ap 1867. gadu sabrukušās pils ziemeļrietumu stūrī izbūvēta ēka cietuma vajadzībām. Ap 1814. gadu cietumu pārbūvēja par noliktavu, ēka kalpoja šim nolūkam arī 19. un 20. gadsimtā.
Tukuma pilsētas vēstures muzejs atklāts 1995. gada 15. jūlijā pilsētas vecākajā mūra ēkā, kas pazīstama kā Pils tornis un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis nr. 6644. Tā ekspozīcijas atspoguļo pilsētas vēsturi, stāstot par Tukumu un tukumniekiem.
Pasākums “Ceļojums uz viduslaikiem: Tukuma miestam - 575, Pils tornim - 25” notiek kultūras notikumu cikla “Tiekamies Tukumā” ietvaros. Pasākuma laikā aicinām būt atbildīgiem un ievērot visus drošības noteikumus.
Plašāka informācija
Pils tornis
Brīvības laukums 19a, Tukums
T: 25622131, e: pilstornis@tukumamuzejs.lv
www.tukumamuzejs.lv
Informāciju apkopoja:
Inese Šīmane
Komunikācijas nodaļas vadītāja p.i.
Tālr.: (+371) 20247001
E-pasts: pr@tukumamuzejs.lv
atjaunots: 2020.g 15.jūlijā | tukumabalss.lv (x1625) Novados, Tukums
|