Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2025.gada 06.jūlijs
Anrijs, Arkādijs
15.25'C
vējš: 5.81m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Latvijas ārsti izstrādā Baltijā pirmo smēķēšanas atmešanas programmu


Latvijas ārsti izstrādā Baltijā pirmo smēķēšanas atmešanas programmu
Foto: freepik.com

Latvijas ārsti asoc. prof., alergologa, pneimonologa Māra Bukovska vadībā ir izstrādājuši Baltijas valstīs pirmo specializēto smēķēšanas atmešanas programmu. Tā ir veidota, ņemot vērā citu Eiropas valstu un ASV klīniku pieredzi, kur šādas programmas darbojas jau ilgāku laiku un uzrāda labus rezultātus, informēja programmas "Premium Quit" pārstāvji.


Kā skaidroja programmas pārstāvji, tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem pārtraukt smēķēšanu, izmantojot individuālu, zinātniski pamatotu pieeju ar medicīnisku un psiholoģisku atbalstu. Smēķēšanas atmešanas ārstēšanas process notiek vairākos posmos un veiksmīgai smēķēšanas atmešanai tiek izmantota kombinēta pieeju – gan psiholoģiskais un terapeitiskais, gan medikamentu atbalsts.

Programma sastāv no vairākām vizītēm un pastāvīga atbalsta atmešanas procesa laikā. Sākotnēji tiek izvērtēta pacienta atkarības pakāpe, atmešanas gatavība un medikamentozās terapijas nepieciešamība. Katram pacientam tiek sastādīts individuāls smēķēšanas atmešanas plāns, kas ietvers konkrētus mērķus, sasniedzamos rezultātus un augstu individuālās motivācijas uzturēšanu. Programmas dalībniekiem pēc nepieciešamības tiek nodrošināts arī attālināts ("Whatsapp") atbalsts, lai palīdzētu uzturēt augstu motivāciju, kā arī sniegtu konkrētus padomus kritiskos brīžos.

Ārsts Bukovskis norādīja, ka smēķēšanas radītās sekas ir nozīmīgs slogs Latvijas veselības aprūpes sistēmai. 2000. gadā Latvijā ar smēķēšanu saistītām slimībām tika īpaši piešķirti 24 miljoni eiro jeb 8,1 % no veselības aprūpes budžeta (56 % sirds un asinsvadu slimībām, 12 % plaušu vēzim un 5 % citiem vēža veidiem), bet 2014. gadā ar smēķēšanu saistīto slimību ārstēšanai izmaksas jau bija pieaugušas līdz 79,3 miljoniem eiro. Un ar katru gadu izmaksas turpina tikai palielināties.

Ārsts atsaucās uz ASV datiem – tā ir viena no valstīm, kas visvairāk ir pētījusi smēķētāju ieradumus – 70 % smēķētāju vēlas atmest un 44,2 % katru gadu mēģina atmest smēķēšanu, tomēr tikai aptuveni 7 % kļūst brīvi no tabakas bez profesionālas palīdzības. Līdzšinējā pieredze un pētījumi parāda, ka lielākajai daļai smēķētāju ir nepieciešama profesionāla palīdzība. Gandrīz 70 % no visiem tabakas lietotājiem katru gadu vismaz vienu reizi apmeklē veselības aprūpes speciālistu, tomēr tikai 39 % ziņoja, ka viņiem tiek piedāvāta palīdzība konsultāciju vai medikamentu veidā.

Savukārt psihiatrs un psihoterapeits Gints Polis par jauno programmu norādīja, ka "mērķauditorija būtībā ir aptuveni 30 % jeb apmēram 500 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kuri regulāri smēķē. Un, pat ja tikai 10 % no viņiem izdotos palīdzēt, tas ir ievērojams skaits, kuru dēļ ir vērts cīnīties. Palīdzēt varam, izmantojot ļoti daudzveidīgas terapeitiskās pieejas un dažādus rakursus, lai atrastu katram smēķētājam savu individuālo pieeju, atbilstoši viņa vēlmēm un iekšējai gatavībai."

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas datiem, pasaulē kopumā smēķē aptuveni 1,1 miljards cilvēku, tajā skaitā apmēram 32 % vīriešu un 7 % sieviešu. Katru gadu smēķēšanas izraisītu slimību dēļ pasaulē mirst aptuveni 6 miljoni cilvēku.

Resurss: lsm.lv



atjaunots: aizvakar | Tukuma Balss (x116)






    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2025 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies