Tukumā līdz pat oktobrim būs apskatāma unikāla durvju un leļļu miniatūru mākslas izstāde
 Foto: SWNS/SCANPIX
No šā gada 26. septembra līdz 29. oktobrim Mākslas galerijā “Durvis”, Brīvības laukumā 21, Tukumā apmeklētājiem tiks atklāta unikāla, jo vienā eksemplārā, miniatūru mākslas izstāde “OTRPUS”.
Izstādē skatāmas gan durvju miniatūras, gan arī leļļu kā ideoloģisko un psiholoģisko tēlu atainojums miniatūrā veidā. Izstādes darbus veidojuši mākslinieki – Edgars Briedis, Jana Kļavinska, Alise Tilaka. Visus trīs māksliniekus vieno ideja par spēju iedzīvināt pasauli miniatūrā veidā, radot mirkli domāt gan par garīgām paralēlēm, gan arī fascinēties par spēju lietām, tēliem un vidēm, iemiesoties citā veidolā daudz mazākā un skrupulozākā mērogā nekā ierasts.
Šā gada 3.oktobrī, plkst. 12:00 notiks klātienes tikšanās ar izstādes autoriem Edgaru Briedi un Janu Kļavinsku par miniatūru jēdzienu, to tapšanas procesu, kā arī miniatūru kopējo lomu cilvēka apziņā un uztverē.
Leļļu māju miniatūras (Dollhouse miniatures) ir mākslas veids, kura aizsākumi meklējami 17.gadsimtā. Amsterdamā, tās uzskatītas par prestiža rādītāju sabiedrībā un tika pasniegtas kā dārgas dāvanas sievietēm. Miniatūru vērtību noteica tas, cik tuvu tajās tika atveidota realitāte. Bagātās ģimenēs bieži bija mākslinieku radītas un pilnībā iekārtotas leļļu mājas, kuras precīzi atainoja namu, kurā tās atradās.
Tāpat arī laikā, kad amatnieki un galdnieki ceļoja un piedāvāja savus darbus, miniatūras tika izmantotas, lai parādītu amatnieka meistarību, gluži kā katalogs, pēc kura izvēlēties mēbeles, kuras pasūtīt.
Mākslinieks Edgars Briedis (1986) strādā par butaforu Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, savukārt Jana Kļavinska (1985) ir fotogrāfe un datorgrafiķe. Viņu abu interese par dažādu lietu jaunradi iesniedzas arī floristikas, apģērbu dizaina, tēlniecības, vides noformēšanas un daudzās citās jomās, kurās abi ir strādājuši. Šīs zināšanas krājot un papildinot, viņi ir nonākuši pie aizraujošas nodarbes – telpisku miniatūru veidošanas. Autoru radītās miniatūras iemieso gluži reālistiskas vietas un ainas, tā arī iztēlē radītus apveidus. Mākslinieku iemīļotais mērogs ir 1:12, kas ir arī pasaulē populārs izmērs leļļu māju miniatūristu vidū.
Radot leļļu māju miniatūras, mākslinieki aicina aizdomāties par savām bailēm, nedrošību, kā arī spēju rast drosmi šķietami vienkāršam lēmumam – atvērt durvis. Tieši durvis būs galvenais tēls šajā miniatūru izstādē, kurā ikviens varēs aplūkot vairāk nekā 20 durvis, kas ved uz katra paša iedomu pasaulē zināmu notikumu vai vietu.
Resurss: Skaties.lv
atjaunots: 2020.g 21.septembrī | Tukuma Balss (x795) Novados, Tukums
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|