Zvaigzneskalns lūdz uzsākt kriminālprocesu par Jaunsātu karjera vides pārkāpumiem

Jau iepriekš ziņojām, ka Jaunsātu karjera apkaimē, iespējams, nelikumīgi iegūta grants. Kā noskaidrojām, zemes kadastra vienības, uz kurām notiek aktīvi zemes darbi, ir vairākas. Četrām zemes vienībām Tukuma novada būvvalde pavasarī apturēja būvdarbus. Šodien būvvalde aptur pēdējos darbus vienā no kadastra vienības zemēm. Tukuma novada Dome attiecībā uz apturētajiem darbiem pieprasīja topogrāfisko uzmērīšanu, kuru uzņēmējs ilgstoši nebija iesniedzis. No šiem materiāliem tālāk arī varēs vērtēt, kas tur noticis un kādus lēmumus pieņemt. Neskatoties uz apturētajām būvniecības iecerēm, darbi tomēr dažās kadastra vienībās ir turpinājušies. Par uzņēmēja rīcībām neapmierināti ir arī vietējie lauksaimnieki, iedzīvotāji un ūdens tilpnes izmantotāji. Tiek appludinātas sējas zemes kaimiņu īpašniekiem, pazeminājies ūdens līmenis ūdens tilpnē, kas var novest pie zivju resursu iznīkšanas un tamlīdzīgām sekām.
Papildu tam Domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Zvaigzneskalns vērsies Valsts Policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirknī ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu pret atbildīgajiem par videi nodarīto kaitējumu un pašvaldībai radītajiem saimnieciskajiem zaudējumiem. Tāpat Zvaigzneskalns izdevis rīkojumu Tukuma pašvaldības policijai organizēt reidus uz īpašumu “Karjeras”, lai kontrolētu, ka darbi tiešām netiek turpināti.
Atgādinām, ka šādas darbības turpinās vairākus gadus, kur nedz vietējā būvvalde nedz Valsts vides dienesta reģionālā pārvalde nav spējusi izkontrolēt, cik daudz smilts un grants materiāla izrok un aizved no konkrētām teritorijām. Šāds pienākums ir reģionālajai vides pārvaldei. Pēc aktīvas iedzīvotāju iesaistes Vides pārvalde ir noreaģējusi tikai šīs nedēļas vidū. Lai gan pagastā gan pārvaldes vadītājai, deputātiem, kas dzīvo šajā apkaimē, tas bija zināms jau sen.
Situācija kļuva nekontrolējama un kardināli graujoša, kad sācis kristies ūdens līmenis Jaunsātu karjerā. Daudzi izmanto šo vietu kā pludmali, lai gan vieta skaitās degradēta teritorija, kurā nav veikti rekultivācijas darbi. Līmeņa krišanās notikusi visticamāk ūdens līmeņu un spiediena rezultātā. To varētu būt veicinājuši “dīķu racēji”, kas izveidojuši nelikumīgus grāvjus citās zemes vienībās un aizvadot ūdeni Abavas upē.
Paši racēji savas darbības uzskata par likumīgām, jo valstī ir atļauts šādā veidā realizēt izrakto materiālu, un par to atbildīgs ir Vides dienests, nevis Tukuma būvvalde. Būvvaldē tiek akceptēts projekts – dīķa rakšana, savukārt realizēt izrakto var līdz 20 000 kubiem. To kontrolē Valsts vides dienests. Šāda atļauja arī vēlāk jāsaņem no pašvaldības, bet praksē Tukuma novada pašvaldība šādus iesniegumus par atļauju izsniegšanu nav saņēmusi. Uzņēmējam galvenās attiecības ir ar Valsts vides dienesta reģionālo pārvaldi, kas kontrolē materiālu apjomus.
Būvniecības lietas, kurās izsniegti/anulēti Dīķu projekti:
Dīķis “Vildiņi” būvniecība akceptēta 02.10.2018./anulēts 12.05.2020. (apturēta būvniecība)
Dīķis “Abavkrasti”, būvniecība akceptēta 08.08.2018./anulēts 04.09.2020 (apturēta būvniecība šodien)
Dīķis “Abavlejas”, būvniecība akceptēta 08.08.2018./anulēts 12.05.2020. (apturēta būvniecība)
Dīķis “Kadiķi”, būvniecība akceptēta 30.05.2017./anulēts 12.05.2020. (apturēta būvniecība)
Tāpat skartas īpašuma “Gaisiņi” teritorijas daļa, kas šajās dienās tikusi sakārtota pēc aktīvām uzraugošo dienestu un institūciju iesaistes. Ieceres dokumenti šajā īpašumā nekad nav bijuši. Kopumā Tukuma novadā reģistrētas ap piecpadsmit jaunu dīķu rakšanas lietu, savukārt Latvijā šādu karjera izstrādes paveidu izmantojuši vairāki uzņēmēji.
atjaunots: 2020.g 04.septembrī | Tukuma Balss (x2052) Novados, Tukums
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|