Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2020.gada 15.jūlijs
Egija, Egmonts, Egons, Henrihs, Henriks
10'C
vējš: 0.46m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Džūkstes pasaku muzejā atklāta izstāde “Lāča bērni”


Džūkstes pasaku muzejā atklāta izstāde “Lāča bērni”
Foto: tukumamuzejs.lv

 

18. maijā Džūkstes Pasaku muzejs vēra durvis apmeklētājiem un piedāvā jaunu izstādi “Lāča bērni”. Tā veltīta teologa, skolotāja, dzejnieka, etnogrāfa un folklorista, Latvijas Universitātes bijušā profesora Ernesta Luda Bērziņa (1870-1965) 150 gadu atcerei.

 

Izstādē apskatāmas viņa pierakstītās tautas šūpuļdziesmas “Aijā, žūžū, lāča bērni” 16 ilustrācijas, ko darinājis Luda Bērziņa dēls Ansis Bērziņš. Izstādes māksliniecisko koncepciju un iekārtojumu veidojusi māksliniece Tija Vīksna, paziņojumā presei informē muzeja pārstāvji.

 

Interese par folkloru Ludim Bērziņam veidojās jau bērnībā, mācoties Džūkstes pagasta skolā pie Anša Lerha-Puškaiša. Šis jaunais skolotājs ieinteresēja vairākus savus audzēkņus tautasdziesmu, pasaku, ticējumu un nostāstu vākšanā. Ludis Bērziņš kļuva par izcilu pedagogu un zinātnieku. Viņš, apbraukājot visus Latvijas reģionus, pierakstījis vairāk nekā 7000 tautas dziesmas. Jau 19. gadsimta beigās viņa publikācijas par folkloru parāda L. Bērziņu kā erudītu un folkloras vākšanā pieredzējušu pētnieku, kas lielu uzmanību pievērsa tieši valodai un tās vērtībai. Viņš raksta: “Ikvienam ir jākopj un godā jātur sava valoda. Bet līdzīgi kā valoda ir godā turama arī tautas dzeja”.

 

Ludim Bērziņam bija kupla ģimene. Interesanti, ka daudzas savas grāmatas viņš veidojis kopā ar saviem bērniem. Viņa dēls Ansis Bērziņš ilustrējis tādas tēva grāmatas kā “Īkšķītis”, “Zelta auns”, “Laimīgais Ansis”, “Lāča bērni”, “Tēvu valoda” u.c. Ar meitu Irēnu kopā veidots dziesmu krājums “Tēvu dziesma”, savukārt ar meitu Rutu izdota bērnu dienu atmiņu grāmatiņa dzejā “Brencis”. Šos mazos dzejolīšus, kas patika Luda Bērziņa bērniem un mazbērniem, ar prieku lasa arī mūsdienu bērni.

 

Tautas dziesmu par lāča bērniem Ludis Bērziņš pirmo reizi publicēja 1926. gadā, iekļaujot to tautasdziesmu krājumā “Tēvu dziesmas”, bet atsevišķā grāmatiņā tā izdota 1943. gadā, kuras ilustrācijas skatāmas jaunizveidotajā izstādē “Lāča bērni”. Izstāde vedina jo biežāk dziedāt savas tautas dziesmas, iepazīt Luda Bērziņa ģimeni un padomāt arī par savas ģimenes vērtībām un tradīcijām. Autora pierakstītā tautas dziesma par lāča bērniem mūsdienās joprojām ir vispopulārākā miega dziesmiņa. Tā nomierina un ieaijā, bet tā arī atgādina, cik nozīmīga ir ģimene, tēvs un māte, brāļi un māsas, vecvecāki – katrs tur savās rokās ģimenes laimes atslēdziņu.

 

Džūkstes Pasaku muzejs atrodas bijušajā Lancenieku skolas ēkā, kurā dzīvojis un strādājis skolotājs, rakstnieks, pasaku un teiku krājējs, pētnieks Ansis Lerhis-Puškaitis (1859-1903). Teikas un pasakas savā darbā viņš izmantoja, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu.

 

Resurss: lsm.lvatjaunots: 2020.g 19.maijā | Tukumabalss.lv (x155)


    Pasākumi
31.jūlijā 23:00 Pasākumi, Kandavā, Estrādē Ozolāji
Muzikālā vasaras nakts performance "ZIEDU DUETS"
    Aktuāli
no 2.septembra līdz 20.augustam
  Džūkstes pasaku muzejā
Izstāde "Brīnumlādītes"
no 16.maija līdz 8.novembrim
  Tukuma mākslas muzejā
IZSTĀDE: “Saules pusē. Leonīda Āriņa un Alekseja Naumova glezniecība”
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2020 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies