Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2020.gada 03.decembris
Evija, Jogita, Raita
-1'C
vējš: 4.1m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

Kvazi Pizza

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Lietā par OIK izkrāpšanu apsūdzība uzrādīta arī Armandam Zemītim


Lietā par OIK izkrāpšanu apsūdzība uzrādīta arī Armandam Zemītim
Foto: tvnet.lv

Valsts policija (VP) Vidzemes tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai par krāpšanu ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) lielā apmērā nodevusi lietu pret uzņēmējiem Andi Dābolu, Uldi Laizānu un Tukuma novada pagastos labi zināmā SIA "Tukums REN" valdes locekli Armandu Zemīti, atsaucoties uz viņu rīcībā esošo informāciju šodien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

 

Raidījums vēsta, ka pirms vairāk nekā diviem gadiem Strenču, Cēsu, Saldus, Madonas un Amatas novados, kur bija jādarbojas ar šķeldu kurināmām koģenerācijas stacijām, raidījums atklāja vien tukšas pļavas un laukumus, lai gan Ekonomikas ministrijai komersanti bija apliecinājuši, ka sākuši ražošanu. Uzņēmumi krāpās un obligātos testus izgāja ar pārvietojamā konteinerā ievietotu ierīci. Mazjaudīgais ģenerators visticamāk bija ievietots nelielā zilā konteinerā, ko fiksēja "Sadales tīkla" darbinieks, vēsta raidījums.

 

Visi septiņi uzņēmumi pamatā dibināti vienā laikā un visi ieguvuši Ekonomikas ministrijas licences, ka valsts no viņiem atpirks elektrību par sadārdzināto cenu. Lai gan solītais nebija izpildīts, komersanti ministriju maldināja ar viltus testa rezultātiem, ka ražošana sākta.

 

"Šajā lietā ir dzelžaini pierādījumi. Dabā fiksēts, ka minētās koģenerācijas stacijas nav izbūvētas, pēc dokumentiem, tās jau skaitās nodotas ekspluatācijā pirms vairākiem gadiem. Vainīgas ir uzņēmuma amatpersonas, valdes locekļi vai pilnvarotās personas un sods, ko piemēro par šāda veida krāpšanu, ir līdz 12 gadiem cietumā, jo tas ir sevišķi smags noziegums," raidījumam stāstīja VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 1. nodaļas priekšnieks Raitis Kalnačs.

Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka policija lūdz uzrādīt apsūdzību pret uzņēmējiem Dābolu, Laizānu un Zemīti, lai gan savu vainu viņi noliedz.

 

Dābola advokāts Lauris Matisāns sava klienta aizstāvību pamato ar to, ka viņa aizstāvamā pārstāvētie uzņēmumi vēl nebija paguvuši noslēgt līgumu par elektrības pārdošanu par augsto tarifu. Tāpēc par krāpšanu vai krāpšanas mēģinājumu runāt nevarot.

 

Jau ziņots, ka šonedēļ VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) amatpersonas pabeidza izmeklēšanu lietā par krāpšanas faktu lielā apmērā, kur septiņi uzņēmumi ieguva tiesības desmit gadu periodā pārdot koģenerācijas procesā saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros par valsts garantētu summu lielā apmērā un saņemt valsts garantētus naudas līdzekļus lielā apmērā, kas paredzēti no elektroenerģijas OIK.

 

Lai realizētu krāpšanu, uzņēmuma pārstāvji saturiski viltoja un izmantoja saturiski viltotus dokumentus, kuros iekļāva patiesībai neatbilstošas ziņas par elektroenerģijas ražošanas uzsākšanu koģenerācijā koģenerācijas elektrostacijās.

 

2017. gada novembrī VP sāka izmeklēšanu par iespējamu krāpšanas faktu pret septiņiem uzņēmumiem, kuri pēc dokumentiem bija izbūvējuši koģenerācijas elektrostacijas un ieguvuši tiesības desmit gadu periodā saņemt valsts garantētus naudas līdzekļus lielā apmērā, kas paredzēti no OIK. Pārbaudot minēto uzņēmumu izbūvētās koģenerācijas elektrostacijas dabā, tika konstatēts, ka tās nepastāv un uzņēmumi nav sākuši koģenerācijas procesā elektrības ražošanu. Līdz ar ko minētajiem uzņēmumiem nebija tiesības saņemt valsts garantētu atbalstu desmit gadu periodā no OIK.

 

Izmeklēšanas laikā veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības un ekspertīzes, iegūstot pierādījumus par minēto krāpšanu lielā apmērā un dokumentu saturisku viltošanu, ar kuriem bija apliecināts koģenerācijas elektrostaciju izbūve. Lai iegūtu tiesības uz valsts garantētu atbalstu no OIK, septiņu uzņēmumu pārstāvji, maldinot AS "Sadales tīkls", ka ir izbūvētas koģenerācijas elektrostacijas, "Sadales tīklam" pieslēdza nezināmu elektrības avotu 72 stundu koģenerācijas elektrostacijas testēšanai. Testētais nezināmas izcelsmes elektrības avots ražoja tikai desmit kilovatu jaudu divu megavatu jaudas vietā. Pēc elektrības avota pieslēguma testēšanas pabeigšanas elektrības avots tika aizvests. Savukārt Ekonomikas ministrijai (EM) tika iesniegts uzņēmuma pārstāvju sagatavots saturiski viltots apliecinājums, ka koģenerācijas elektrostacijas ir izbūvētas un sākušas elektroenerģijas ražošanu koģenerācijas procesā, kas bija par pamatu EM tiesību izsniegšanai komersantiem desmit gadu periodā saņemt valsts garantētu atbalstu no OIK.

 

Kriminālprocesā par aizdomās turētām tika atzītas trīs personas pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas un 275.panta otrās daļas.

 

Iegūstot pietiekošu pierādījumu kopumu un veicot visas nepieciešamās kriminālprocesa izmeklēšanas darbības, 8.jūnijā pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Vidzemes tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

 

Saskaņā ar Krimināllikumu par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

 

Savukārt par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

 

Jau vēstīts, ka ONAP priekšnieka vietnieks Ģirts Mundurs oktobrī parlamentārās izmeklēšanas komisijai skaidroja, ka ONAP visas ar OIK sistēmu izmeklējamās lietas ir sadalījusi trīs blokos.

 

Pirmajā blokā iekļautas lietas, kuras saistītas ar tā dēvētajām "konteineru shēmām". "Šīs lietas saistās ar to, ka uzņēmumi, kuri nebija sākuši reālu ražošanu, taču nevēlējās zaudēt OIK atļauju, uzstādīja pārvietojamās konteineru stacijas, lai formāli izpildītu prasības," skaidroja Mundurs.

 

Viņš norādīja, ka šajā blokā kriminālprocesi tika sākti jau 2017.gada rudenī un oktobrī viens kriminālprocess bija nonācis līdz tiesai. Vēl viens kriminālprocess par septiņām koģenerācijas stacijām oktobrī bija finiša taisnē.

 

Otrajā blokā tiek izmeklētas lietas, kuras saistītas ar krāpšanos ar pašpatēriņa skaitļiem. Šajā blokā aktīvajā izmeklēšanas stadijā oktobrī bija četri kriminālprocesi par septiņām koģenerācijas stacijām, bet viens kriminālprocess jau bija jau nonācis tiesā.

 

Savukārt trešajā blokā tiek izmeklēta vairāku EM amatpersonu atbildība par krāpniecisku darbību pieļaušanu OIK sistēmā.

 

Iesaistītie uzņēmumi, kuriem saistībā ar OIK izkrāpšanu anulētas licenzes:

SIA “Elektro Rīdzene” 20.12.2017
SIA “E Strenči” 20.12.2017
SIA “M Parks” 16.02.2018
SIA ”Madonas Eko” 16.02.2018
SIA “TEKTUS” 27.02.2018
SIA “E Seda” 28.02.2018
SIA ”Briedis būve” 02.03.2018

 

Resurss: delfi.lvatjaunots: 2020.g 31.jūlijā | Tukuma Balss (x605)
Novados, Tukums

Kandavas novada dome dāvinās iedzīvotājiem novada kalendārus
Kandavas novada dome dāvinās iedzīvotājiem novada kalendārus
aizvakar | Tukuma Balss (x17)
Sadalītas Tukuma šaha čempionāta medaļas
Sadalītas Tukuma šaha čempionāta medaļas
aizvakar | Tukuma Balss (x90)
Tukuma dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta laulība, kurā pie vīra izdota 89 gadus veca līgava
Tukuma dzimtsarakstu nodaļā reģistrēta laulība, kurā pie vīra izdota 89 gadus veca līgava
aizvakar | Tukuma Balss (x1104)
    Pasākumi
    Aktuāli
no 19.septembra līdz 8.decembrim
  Tukuma audēju darbnīcā
Jaunpilnieku "Dzīparu" 50 gadu jubilejas izstāde
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2020 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies