Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2020.gada 28.septembris
Lana, Sergejs, Svetlana
12'C
vējš: 1m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

Kvazi Pizza

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Pašvaldības notekūdeņu apsaimniekošanas problēmjautājumus sola risināt pēc jauno novadu izveidošanas


Pašvaldības notekūdeņu apsaimniekošanas problēmjautājumus sola risināt pēc jauno novadu izveidošanas
Foto ilustratīvs. Foto: udeka.lv

 

Notekūdeņu apsaimniekošanas problēmjautājumi tiks vērtēti, izveidojot jaunos novadus administratīvi teritoriālās reformas rezultātā, komentējot Valsts kontroles (VK) revīziju notekūdeņu apsaimniekošanas jomā pašvaldībās, norādījušas vairākas vietvaras.

Preiļu novada pašvaldība VK skaidroja, ka Preiļos, Aizkalnes pagastā un Līču ciemā notekūdeņus pašlaik apsaimnieko pašvaldības kapitālsabiedrība SIA "Preiļu saimnieks", bet Pelēču un Saunas pagastos šo pakalpojumu nodrošina pagasta pārvaldes. "Šāds institucionāli dalīts pakalpojums Preiļu novadā ir palicis mantojumā no Preiļu rajona laikiem," norādīja vietvara.

Pašvaldība arī atzina, ka līdz šim pietiekoši netika vērsta uzmanība uz finanšu un efektivitātes analīzi šādam institucionāli dalītam pakalpojuma sniegšanas veidam. Taču pēc novadu reformas 2021.gadā pašvaldība jau jaunajā administratīvajā teritorijā solīja izvērtēt arī klāt pievienoto novadu notekūdeņu apsaimniekošanas sistēmas un ekonomiski izdevīgāko un efektīvāko pakalpojuma nodrošināšanas veidu un institucionālo sadalījumu.

Savukārt Tukuma novada pašvaldība VK solīja līdz 2022.gadam veikt institucionālās struktūras ekonomiskuma un efektivitātes izvērtējumu, tajā iekļaujot administratīvi teritoriālās reformas rezultātā apvienojamo novadu - Engures, Kandavas un Jaunpils - notekūdeņu apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējus.

Ar VK revīziju, kurā secināts, ka Latvijā nav sekmējies panākt māju pieslēgšanu centralizētajām kanalizācijas sistēmām, līdz ar to notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas jomā joprojām ir daudz neatrisinātu jautājumi un vidē joprojām nonāk ievērojams apjoms neattīrītu notekūdeņu, lai gan problēmas notekūdeņu apsaimniekošanas jomā ir zināmas jau gadiem un tās sakārtošanā valstī gadu gaitā ir ieguldīts viens miljards EUR.

"Lai gan notekūdeņu apsaimniekošanas jomā centralizēto kanalizācijas sistēmu sakārtošanā ir ieguldīts viens miljards eiro, minēto problēmu risināšana vēl joprojām ir aktuāla. Risinājumi vai nu nav tikuši izstrādāti, vai arī nav bijuši pietiekoši efektīvi, lai minētās problēmas novērstu," revīzijas ziņojumā raksta VK, "lai gan ir izstrādāti gan politikas plānošanas dokumenti, gan vairāki būtiski normatīvie akti, tomēr izstrādātie politikas instrumenti neatrisinās visas vides kvalitāti ietekmējošās problēmas un nenovērsīs neattīrītu notekūdeņu nonākšanu vidē."

VK skatījumā, galvenais un ar publiskā resora investīcijām visbagātīgāk apveltītais notekūdeņu savākšanas veids - centralizētās notekūdeņu sistēmas - nesniedz plānoto efektu. "Esam konstatējuši, ka revīzijas apjomā iekļautajām pašvaldībām, paplašinot centralizētos kanalizācijas tīklus, nav izdevies apgūt pat pusi no izveidotajām pieslēgumu iespējām," uzsver VK.

Revīzijā pārbaudītajās pašvaldībās, izbūvējot un paplašinot centralizētos kanalizācijas tīklus, nav izdevies sasniegt pat pusi no plānotajiem pieslēgumiem. Atsevišķās apdzīvotās vietās jaunajiem kanalizācijas tīkliem nav pieslēgusies pat ne viena mājsaimniecība, atzīmē VK.

Revīzijā secināts, ka mājsaimniecību pieslēgumu skaita palielinājumu nav veicinājušas arī pašvaldību un pakalpojumu sniedzēju tiesības līdzfinansēt pieslēgumu izveidošanu, kas bija plānotas kā risinājumi pieslēgumu skaita palielināšanai. Tikai trīs no desmit revīzijas apjomā iekļautām pašvaldībām, bet valstī kopumā 30 no 119 pašvaldībām esot radušas iespēju daļēji līdzfinansēt pieslēgumu izveidošanu.

Jaunajos noteikumos, ar kuriem plānots sakārtot decentralizēti savākto notekūdeņu saimniecību, VK konstatējusi "brāķi", jo esot pieļautas juridiska rakstura nepilnības, kas var kavēt noteikumu izpildi.

Revidentu ieskatā, pieslēgumu skaita pieaugumu neveicina arī tas, ka pašvaldību teritorijas plānošanas dokumenti nesniedz mājsaimniecībām detalizētu informāciju par to, kur ir plānots izbūvēt centralizētās kanalizācijas sistēmas tīklus, un daudzas mājsaimniecības, iespējams, ir izbūvējušas savas decentralizētās kanalizācijas sistēmas bez intereses pieslēgties centralizētajiem kanalizācijas tīkliem.

Savukārt ievērojamais notekūdeņu daudzums, kas rodas dažādās mājsaimniecību decentralizētajās kanalizācijas sistēmās, ir ilgstoši palicis ārpus pilnvērtīgas uzraudzības, uzsver VK.

Resurss: nozare.lvatjaunots: 2020.g 16.septembrī | Tukuma Balss (x77)
Novados, Tukums

Briedis Minhenē uzvar Dortikosu un iegūst Muhameda Ali trofeju
Briedis Minhenē uzvar Dortikosu un iegūst Muhameda Ali trofeju
vakar | Dace Bērziņa (x79)
Tukuma novada pašvaldības Izpilddirektora amatā iecelta Inese Valtere
Tukuma novada pašvaldības Izpilddirektora amatā iecelta Inese Valtere
2020.g 25.septembrī | Tukuma Balss (x26)
"Lidl Latvija" izsludinājis vairāk nekā 1000 jaunas darbavietas, arī darbam Tukumā
"Lidl Latvija" izsludinājis vairāk nekā 1000 jaunas darbavietas, arī darbam Tukumā
2020.g 21.septembrī | tukumabalss.lv (x765)
    Pasākumi
28.septembrī 16:00 Pasākumi, Tukumā, SIA TELMS
LDDK bezmaksas seminārs darba devējiem "Jaunā darba vide Tukumā"
3.oktobrī 7:00 Lapmežciemā, Kaņiera laivu bāzē
Lapmežciema kauss spiningošanā 2020" Kaņiera ezerā
    Aktuāli
no 16.maija līdz 8.novembrim
  Tukuma mākslas muzejā
IZSTĀDE: “Saules pusē. Leonīda Āriņa un Alekseja Naumova glezniecība”
no 19.septembra līdz 8.decembrim
  Tukuma audēju darbnīcā
Jaunpilnieku "Dzīparu" 50 gadu jubilejas izstāde
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2020 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies