Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2021.gada 13.aprīlis
Egils, Egīls, Nauris
4'C
vējš: 2.06m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ipd_740x140_85333.gif

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Par Covid-19 pandēmijas radīto zaudējumu atlīdzināšanu valsts augstskolām lems pēc iestāžu gada pārskatu saņemšanas


Par Covid-19 pandēmijas radīto zaudējumu atlīdzināšanu valsts augstskolām lems pēc iestāžu gada pārskatu saņemšanas
Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: lvportals.lv

 

Covid-19 pandēmijas vilnis skāris arī augstāko izglītības institūciju darbību, radot finansiālus zaudējumus, kas apdraud Latvijas augstākās izglītības ilgtspēju un augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu. Faktisko zaudējumu un ietaupījumu apmēru valsts augstskolas un koledžas ietvers savos gada pārskatos, un pēc saņemtās informācijas saņemšanas un izvērtēšanas Izglītības un zinātnes ministrija vērtēs iespējas vērsties valdībā par Covid-19 pandēmijas radīto zaudējumu atlīdzināšanu.

Ņemot vērā augstskolu un koledžu sniegto informāciju, Covid-19 izplatības mazināšanai noteiktie ierobežojumi ir radījuši tām papildu izdevumus, ieskaitot izdevumus epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai, papildu izdevumus attālinātā studiju procesa nodrošināšanai, kas ietver datortehniku, programmatūru un datubāžu licencēs, izdevumus studējošo izolācijas prasību nodrošināšanai u.c. Arī akadēmiskajam personālam Covid-19 izplatības apstākļos pieaudzis darba apjoms, pielāgojot esošo studiju saturu attālinātai formai.

Privātajām augstskolām un koledžām šobrīd ir pieejams atbalsts, ko saņem komersanti, piemēram, grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, dīkstāves atbalsts, algu subsīdijas, nodokļu brīvdienas. Valsts dibinātās augstskolas un koledžas šim atbalstam nekvalificējas.

Sākoties Covid-19 pandēmijai, IZM meklēja risinājumus, kā mazināt krīzes ietekmi uz izglītības un zinātnes nozari, tostarp studējošajiem. Viens no atbalsta veidiem gan valsts, gan privātajās augstskolās studējošajiem ir iespēja kopš 2020.gada augusta pēc atvieglotiem noteikumiem saņemt studiju un studējošā kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu. Tāpat valsts un privātās augstskolas un koledžas var pieteikties Labklājības ministrijas nodarbinātības stipendiju pasākumam. Īstenojot šo programmu, studentiem bezdarbniekiem ir iespēja studiju laikā attīstīt pētnieciskās, organizatoriskās, IT prasmes, veicot noteiktus uzdevumus augstskolā un saņemot stipendiju līdz 200 EUR mēnesī. Kopējais pieejamais finansējums šajā aktivitātē ir 3,6 milj.eiro, un atbalstu plānots sniegt aptuveni 3000 studējošo.

Izvērtējot Covid-19 radītās sociālekonomiskās krīzes sekas un ņemot vērā Latvijas Studentu apvienības veiktās studējošo aptaujas rezultātus, ministrija rosināja valdību piešķirt atbalsta finansējumu studējošajiem.  Papildus piešķirtie 5,1 miljoni EUR ļāva 2020./2021.studiju gadā valsts dibinātajās koledžās un augstskolās palielināt minimālo stipendiju no 99,60 EUR uz 200 EUR.

Kopumā Izglītības un zinātnes ministrija augstākās izglītības un zinātniskajām institūcijām papildus piesaistījusi 48 milj. EUR, kas pieejami līdz 2023.gadam, ieskaitot 16,5 milj. EUR augstākai izglītībai un 31,7 milj. EUR zinātnei.

Resurss: izm.gov.lvatjaunots: 2021.g 31.martā | tukumabalss.lv (x62)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2021 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies