Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2021.gada 13.aprīlis
Egils, Egīls, Nauris
4'C
vējš: 2.06m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ipd_740x140_85333.gif

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Dažām ģimenēm izmaksās abus Covid-19 pabalstus


Dažām ģimenēm izmaksās abus Covid-19 pabalstus
Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: yourmoney.com

 

Līdz marta beigām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) izmaksājusi 500 EUR vienreizējo pabalstu turpat par 400 000 bērnu. Aprīlī vienreizēju 200 EUR pabalstu paredzēts izmaksāt iedzīvotājiem, kuri saņem dažāda veida pensijas, tostarp apgādnieka zaudējuma pensiju. Latvijā ir ģimenes un bērni, kuriem pašlaik ir tiesības gan uz ģimenes valsts pabalstu, gan uz apgādnieka zaudējuma pensiju un teorētiski būtu tiesības saņemt gan vienu, gan otru vienreizējo pabalstu. Tomēr, kā skaidro Labklājības ministrija, atsevišķos gadījumos ģimenēm tiks piešķirts tikai viens pabalsts, bet citos – abi pabalsti.
 

Aprīlī sāks izmaksāt vienreizējo pabalstu 200 eiro apmērā vecuma, invaliditātes pensijas saņēmējiem, cilvēkiem, kuri saņem pensiju par apgādnieka zaudējumu, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vai īpašas kopšanas pabalstu. Kā Neatkarīgajai skaidroja Labklājības ministrijā, atsevišķos gadījumos ir iespējamas situācijas, kad par bērnu izmaksāts 500 EUR atbalsts, bet šim bērnam piešķirta arī apgādnieka zaudējuma pensija. Kas notiek šādos gadījumos - vienreizējie atbalsti summējas vai tomēr ne?

 

Labklājības ministrijas speciālisti izskaidro, kāda ir situācija un kādos gadījumos pabalsti tiks izmaksāti. Abus pabalstus plānots piešķirt tikai ģimenēm, kurās ir bērns ar invaliditāti un kas saņem pabalstu īpašai kopšanai.

 

Ja par bērnu, par kuru piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija vai atlīdzība par apgādnieka zaudējumu, vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā, jau ir saņemts 500 EUR atbalsts, tad vienreizējo pabalstu 200 EUR neizmaksās. Savukārt, ja bērnam, par kuru saņemts 500 EUR atbalsts, ir noteikta īpaša kopšana, 200 EUR pabalsts tiks izmaksāts pie īpašās kopšanas pabalsta.

 

Var būt situācijas, kad tiesības saņemt ģimenes valsts pabalstu un līdz ar to arī vienreizējo 500 EUR pabalstu vēlāk, nekā jau ģimenei ir piešķirts 200 EUR pabalsts, risinājumu atbildīgās iestādes piedāvā šādu. Ja par bērnu rodas tiesības saņemt 500 EUR, kad jau izmaksāts 200 EUR pabalsts pie apgādnieka zaudējuma pensijas, tad atbalsts bērnam 500 EUR tiek samazināts par jau izmaksātajiem 200 EUR, proti, par bērnu tiks izmaksāti tieši 500 EUR kopumā. Kā piemēru šādai situācijai Labklājības ministrija min šādu gadījumu. Bērnam ir 10 gadi, bet nav pieprasīts ģimenes valsts pabalsts, tomēr ir piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija. 500 EUR atbalsts tiek izmaksāts pie ģimenes valsts pabalsta.

 

Tā kā par šo bērnu šis pabalsts nav pieprasīts, tad 500 EUR atbalsts nav izmaksāts. Tā kā par bērnu piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija, tad pie šīs pensijas izmaksā 200 EUR vienreizējo pabalstu. Taču pēc tam, kad jau izmaksāti 200 EUR pie pensijas, vecāks nokārto ģimenes valsts pabalsta saņemšanu un tikai tad viņam rodas tiesības saņemt 500 EUR atbalstu par šo bērnu. Likums nosaka, ka var pretendēt uz vienu lielāko atbalstu, tātad uz 500 EUR. Reālajā situācijā tas tiks risināts tā, ka pie jau saņemtā 200 EUR pabalsta, kas ir izmaksāti, par šo bērnu piemaksās vēl 300, lai kopā ir 500 EUR.

 

Ja apgādnieka zaudējuma pensiju saņem par vairākiem bērniem, tad katram bērnam tiks izmaksāts 200 EUR liels pabalsts, ja par šo bērnu nav izmaksāti 500 EUR. Piemēram, ģimenē ir trīs bērni vecumā 10, 21 un 23 gadi. Par visiem bērniem (lielie bērni mācās) piešķirta apgādnieka zaudējuma pensija. Par mazāko bērnu (10 gadi) saņem arī ģimenes valsts pabalstu. Tātad par desmitgadīgo bērnu izmaksās 500 EUR, bet par 21 un 23 gadus veco izmaksās 200 EUR katram, skaidro Labklājības ministrijas eksperti. Divkāršā apmērā vienreizējo pabalstu izmaksās gadījumos, ja apgādnieka zaudējuma pensija piešķirta par bērnu ar īpašu kopšanu, bet par kuru nav izmaksāti 500 EUR.

 

Šonedēļ vēl turpinās vienreizējā pabalsta izmaksa ģimenēm ar bērniem. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras speciāliste Iveta Daine norāda, ka līdz 31. martam atbalstu saņems arī tās ģimenes, kurās kāds no bērniem pagājušajā mācību gadā pabeidza 12. klasi, bet ģimenē ir vēl citi jaunāki bērni, par kuriem pienākas 500 EUR atbalsts, bet šis atbalsts vēl nav izmaksāts, kā arī ģimenes, kuras audzina bērnu ar invaliditāti vecumā no 15 līdz 20 gadiem. Šo maksājumu sagatavošanai nepieciešama specifiska datu atlase, kas prasa ilgāku laiku.

 

Tāpat 500 EUR atbalstu aģentūra turpina piešķirt par bērniem, kas dzimuši no šā gada 1. marta līdz 6. aprīlim, bet vecāki vēl nav pieprasījuši bērna kopšanas pabalstu. Šajos gadījumos 500 EUR tiks izmaksāts 30 darba dienu laikā pēc tam, kad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra būs saņēmusi iesniegumu bērna kopšanas pabalsta piešķiršanai. Sociālajos tīklos izskan informācija, ka daudzas ģimenes līdz šim nav pieprasījušas ģimenes valsts pabalstu, līdz ar to arī nevar saņemt vienreizējo pabalstu. Tāpēc VSAA atgādina, ka personām, kurām ir tiesības uz ģimenes valsts pabalstu, bet līdz šim tās nav to pieprasījušas, vienkārši jāvēršas aģentūrā ar iesniegumu, un pabalsts tiks izmaksāts.

 

Vecākiem, kuri strīdu par tiesībām saņemt pabalstu, risina bāriņtiesās, atbalsta maksājums ir apturēts un tas tiks veikts pēc tam, kad bāriņtiesa būs pieņēmusi lēmumu par pabalsta saņēmēju. Atsevišķos gadījumos Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras maksājumi nav sasnieguši adresātu, jo maksājuma saņēmēja konts ir slēgts. Lai saņemtu 500 EUR, nepieciešams paziņot par konta maiņu. “Ja līdz 1. aprīlim persona, kurai ir tiesības saņemt vienreizējo atbalstu 500 EUR apmērā, to vēl nav saņēmusi, aicinām sazināties ar VSAA, zvanot pa tālruni 64507020 vai rakstot konsultacijas@vsaa.gov.lv,” informē I. Daine.

Resurss: nra.lv/Inga Papardeatjaunots: 2021.g 31.martā | tukumabalss.lv (x91)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif comforthouse_250x250_125533.gif tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2021 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies