Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2021.gada 24.septembris
Agris, Agrita
9.64'C
vējš: 4.14m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Iesniegti pieci jauni vēja parku pieteikumi


Iesniegti pieci jauni vēja parku pieteikumi
Foto: power-technology.com

Vēja enerģijas nozare pirmās instances tiesas lēmumu Tukuma vēja lietā traktē kā zaļo gaismu masīvai biznesa ekspansijai visā Latvijas teritorijā. Vides pārraudzības valsts birojā šovasar iesniegti pieteikumi piecu jaunu vēja parku izveidei, bet kopējais uz vides ietekmes novērtējumu un pašvaldību apstiprinājumu rindā stāvošo projektu skaits sasniedzis jau 13 pieteikumus.

 

Kopumā runa ir par vairāk nekā tūkstoti milzīgu industriālu konstrukciju, kas neatgriezeniski mainīs ainavu - Latvijas kultūras kanona sastāvdaļu.

 

Tā dēvētās zaļās enerģijas ieguve ir saistīta ar vēl vairākām problēmām. Modernie vēja ģeneratori tiek būvēti, pārsniedzot 210 metru augstumu. Tie redzami kilometriem tālu. Milzīgajiem stabiem nepieciešama attiecīga izmēra pamata pēda. Tur, kur agrāk bija mežs vai aramzeme, lielā platībā tiek ieliets betons. Kad turbīna uzslieta un sāk ražot elektrību, plašākai sabiedrībai no tās nav labuma, jo zaļā enerģija tiek iepirkta par paaugstinātu tarifu.

 

Kurp tas vējš pūš

 

Obligātā iepirkuma shēmu kaitnieciskā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību un sabiedrības labklājību ir vispārzināms fakts. Taču politiķi tālāk par solījumiem likvidēt OIK nav tikuši, tāpēc Latvijas iedzīvotāji turpina pārmaksāt simtiem miljonu par viņiem nevajadzīgu produktu - katrs iedzīvotājs, katrā elektrības rēķinā. Arī vietējā kopiena no vēja biznesa ienākšanas savā teritorijā neko neiegūst, jo jaunas darba vietas šāds bizness tikpat kā nerada, bet par biznesa kaitīgajām blaknēm kompensācijas pašvaldībām netiek maksātas.

 

Tādējādi šobrīd vienīgais ieguvējs no Latvijas ainavas piesārņošanas ar tādu milzīgu inženiertehnisku konstrukciju ir ārzemēs dzīvojošs vēja ģeneratora īpašnieks, lai kas viņš arī būtu, un viņa noalgotais lobists Latvijā Gatis Galviņš. Viņš sēž gan vēja parku būvēšanai nodibinātu firmu valdēs, gan Latvijas Vēja enerģijas asociācijas padomē.

 

Visiem pārējiem šis bizness rada zaudējumus. Pēc tam, kad zviedru kompānija “Eolus Wind AB” iesūdzēja tiesā un pirmajā instancē uzvarēja Tukuma iedzīvotājus un pašvaldību, kas nepiekrita vēja parka ierīkošanai savā zemē, ir sācies īsts vēja parku bums. Un zīmīgi, ka vairumu projektu Latvijā virza tie paši sūdzētāji - zviedri.

 

Pieteiktās vēja fermas

 

Pašlaik Vides pārraudzības valsts birojā iesniegtas piecas vēja parku ieceres:

* SIA “Valpene wind”, kas pieder tam pašam zviedru “Eolus”, Talsu novada Dundagas pagastā iecerējusi uzsliet 40 vēja elektrostacijas - teritorijā, kas sastāv no 103 īpašumiem.

* SIA “Alokste wind” Dienvidkurzemes novada Lažas pagastā un Kuldīgas novada Gudenieku un Turlavas pagastā būvēs 23 vēja elektrostacijas. Teritorijā, kas sastāv no 68 īpašumiem. Kompānija pieder zviedru “Eolus”.

* SIA “BRVE” Saldus novada Gaiķu un Remtes pagastā plāno 17 vēja stacijas 13 īpašumos. Pastarpināti pieder Kārlim Krūmiņam un Evitai Vītolai.

* SIA “Mindes Wind” Dienvidkurzemes novada Sakas pagastā plāno būvēt neuzrādītu skaitu vēja staciju teritorijā, kas sastāv no 132 īpašumiem. Attīstītājs zviedru “Eolus”.

* SIA “Pievikas Wind” Dienvidkurzemes novada Sakas pagastā un Kuldīgas novada Alsungas un Gudenieku pagastos plāno būvēt neuzrādītu skaitu vēja staciju teritorijā, kas sastāv no 83 īpašumiem. Kompānija pieder zviedru “Eolus”.

 

Arī ziemeļbrieži tiesā zaudēja

 

Tātad četri no pieciem pieteiktajiem vēja parku projektiem pieder zviedriem, un Latvijā viņu intereses pārstāv Gatis Galviņš.

 

Jāuzsver, ka šie ir tikai šovasar iesniegtie vēja parku pieteikumi. Kopējais skaits ir ievērojami lielāks - kopumā 13 parki. To vidū arī citi zviedru projekti. Un kopējais iecerētais vēja staciju skaits pārsniedz tūkstoti. Šīs inženiertehniskās konstrukcijas ietekmēs Latvijas ainavu, vidi un cilvēku dzīves kvalitāti milzīgā platībā.

 

Šī nav tikai Latvijas problēma. Arī citās valstīs vēja bizness, piesedzoties ar klimata politiku, ignorē iedzīvotāju intereses. Norvēģijas ziemeļos sāmu kopiena ilgstoši cīnījās pret valstī lielākās vēja fermas būvniecību savās vēsturiskajās zemēs. Jo vēja ģeneratori nesadzīvo ar ziemeļbriežiem. Taču sāmi tiesu zaudēja. Tāpat kā tukumnieki pirmajā instancē. Un zīmīga sakritība, ka arī tur pretī viņiem stāvēja vēja enerģijas milzis “Eolus”.

 

 

Resurss: Imants Vīksne/nra.lvatjaunots: 2021.g 09.septembrī | Tukuma Balss (x124)
Novados, Tukums

Tukumā koncertēs Vestards Šimkus un Liepājas Simfoniskais orķestris
Tukumā koncertēs Vestards Šimkus un Liepājas Simfoniskais orķestris
aizvakar | Tukuma Balss (x58)
Tukumā nozagts velosipēds 650 EUR vērtībā
Tukumā nozagts velosipēds 650 EUR vērtībā
aizvakar | Tukuma Balss (x164)
BS "Tukums" Nacionālās Līgas sezonu sāk ar zaudējumu Ķekavai
BS "Tukums" Nacionālās Līgas sezonu sāk ar zaudējumu Ķekavai
aizvakar | Tukuma Balss (x72)
    Pasākumi
    Aktuāli
no 21.augusta līdz 7.novembrim
  Tukuma mākslas muzejā
“Darbs un darbarīks” Tukuma muzeja mākslas krājuma izstāde
SKATĪT VAIRĀK

 comforthouse_250x250_125533.giftukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2021 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies