Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2022.gada 30.septembris
Elma, Elna, Menarda
13.64'C
vējš: 3.22m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Latvija ir nopirkusi ļoti niecīgu daudzumu dārgo zāļu Covid-19 ārstēšana


Latvija ir nopirkusi ļoti niecīgu daudzumu dārgo zāļu Covid-19 ārstēšana
Foto: menshealth.com

Lai gan Latvijā ir ārkārtīgi augsts mirušo Covid-19 slimnieku īpatsvars, monoklonālo antivielu kokteili (zāles Covid-19 slimnieku ārstēšanai) saskaņā ar valdības lēmumu plānots izmantot vien 100 pacientu ārstēšanai, jo tieši tik daudz devu Latvija ir pasūtījusi un jau saņēmusi.

 

Kopš pandēmijas sākuma reģistrēti 3940 Covid-19 pacientu nāves gadījumu, tajā skaitā novembrī - 680 gadījumu. Latvijā novembra otrās nedēļas beigās bija gandrīz septiņas reizes augstāka mirstība ar diagnosticētu Covid-19 nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) apkopotie dati. Latvija tobrīd bija trešajā vietā 30 ES/EEZ valstu vidū ar augstāko mirstību. Pirmajā vietā bija Bulgārija ar 327, bet otrajā Rumānija ar 268,6 nāves gadījumiem uz vienu miljonu iedzīvotāju iepriekšējo divu nedēļu laikā.

 

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas trīs zāles Covid-19 ārstēšanai, no tām Latvijā pieejami divi medikamenti. Tos abus izmanto tikai slimnīcās nokļuvušu pacientu ārstēšanai, aptiekā šos medikamentus nenopirkt.

 

Zāles kovida ārstēšanai pieejamas tikai slimnīcām

 

Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece Neatkarīgajai skaidro, ka šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas trīs zāles Covid-19 ārstēšanai. Tās ir pretvīrusu zāles remdesivirs, kā arī monoklonālo antivielu medikamenti - regdanvimabs, kā arī kasirivimaba un imdevimaba kombinācija. Remdesivirs ir paredzēts lietošanai slimnīcās pacientiem, kuriem ir smaga slimības norise. Šīs zāles tika reģistrētas pērn, un Latvijā tās lieto Covid-19 ārstēšanai tikai slimnīcās, uzsver Tanita Tamme-Zvejniece.

Savukārt 2021. gada 12. novembrī Eiropas Komisija reģistrēja divas monoklonālo antivielu grupas zāles “Ronapreve” (kasirivimaba un imdevimaba kombināciju) un “Regkirona” (regdanvimabu). Plašai sabiedrībai aptiekā nopērkamas zāles pret Covid-19 nav reģistrētas.

 

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) šobrīd vērtē vēl trīs medikamentus Covid-19 ārstēšanai pirms reģistrācijas uzsākšanas (vērtēšana notiek paātrinātā kārtībā). Viens no preparātiem ir pretvīrusu zāles, divi - monoklonālo antivielu produkti, kas paredzēti Covid-19 saslimšanas gadījumā, lai pasargātu no slimības progresēšanas.

 

EZA izvērtē arī lietošanas paplašināšanu trīs imūnmodulatoriem (vielām, kas kavē vai stimulē imūnās atbildes reakciju) lietošanai cilvēkiem, kuri hospitalizēti Covid-19 dēļ. Šie medikamenti jau ir reģistrēti, bet citu slimību ārstēšanai.

 

Antivielu kokteilis tikai 100 devās

 

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga skaidro, ka “Remdesivir” (“Veklury”) Latvijā ir pieejams kopš 2020. gada oktobra. Eiropas Komisija organizēja centralizētu iepirkumu medikamenta iegādei, kā rezultātā ir noslēgta vispārīgā vienošanās. Minētā iepirkuma ietvaros Latvija no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada oktobrim (ieskaitot) ir iegādājusies 23 110 flakonus “Remdesivir”. Medikamenta piegāde tiek veikta uz SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, kas administrē medikamenta “Remdesivir” izsniegšanu reģionālajām slimnīcām Latvijā, stāstīja Evija Štālberga.

 

Savukārt medikaments, kas satur monoklonālo antivielu kombināciju (casirivimab/imdevimab), Latvijā ir pieejams kopš šā gada oktobra sākuma. “Latvija pieteicās 100 vienībām “Roche” produktam (casirivimab/imdevimab). Skaits ir noteikts, balstoties uz universitāšu slimnīcu speciālistu rekomendācijām,” skaidroja Štālberga Evija.

 

Ne “Remdesivir”, ne medikamenta, kas satur monoklonālo antivielu kombināciju, cenas NVD neatklāj, jo to liedzot vienošanās. “Atbilstoši vispārīgās vienošanās nosacījumiem sensitīvā informācija, ietverot biznesa un finanšu informāciju, tas ir, produktu cenas, ir uzskatāma par konfidenciālu un nevar tikt izpausta trešajām personām, līdz ar to Nacionālais veselības dienests nav tiesīgs izpaust informāciju ne par medikamenta “Remdesivir”, ne “Roche” produkta cenām,” sacīja E. Štālberga.

 

Vienas devas cena - no 307 līdz 2065 eiro

 

Ministru kabineta apstiprinātajos dokumentos gan ir redzams, ka vasaras vidū valdība pēc Veselības ministrijas lūguma piešķīra 206 500 eiro “Roche” produkta (casirivimab/imdevimab) 100 devu iegādei. Dokumentā teikts, kas šī produkta vienas vienības cena ir 2065 EUR (bez pievienotās vērtības nodokļa), kas paredzēta viena pacienta ārstēšanai. “Kopumā ar šo preparātu plānots Latvijā ārstēt 100 pacientus,” teikts MK noteikumu anotācijā. Medikamenta lietošanas koordinācija uzticēta VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”.

 

Savukārt “Remdesivir” iegādei valsts līdz šim Veselības ministrijai ir atvēlējusi 7,1 miljonu eiro, redzams informācijā par Covid-19 naudas izlietojumu. Tā kā Latvija ir nopirkusi 23 110 flakonus, viena flakona cena varētu būt aptuveni 307 eiro. Taču, atšķirībā no monoklonālo antivielu preparāta, Covid-19 pacientu ārstēšanai ar vienu “Remdesivir” devu nepietiek.

 

Resurss: Ilze Šteinfelde/nra.lv3076_542018_32779fe0f8_112607_p1.jpg
atjaunots: 2021.g 22.novembrī | Tukuma Balss (x450)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 comforthouse_250x250_125533.giftukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2022 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies