Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
2019.gada 25.augusts
Ivonna, Ludis, Ludvigs, Patrīcija
21'C
vējš: 1.5m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

Kvazi Pizza

ZIŅASNOVADOS
ENGURESPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

No nākamā gada katrā mājā jābūt dūmu detektoram. Par tā neesamību sekos sods no 30 līdz 280 EUR


No nākamā gada katrā mājā jābūt dūmu detektoram. Par tā neesamību sekos sods no 30 līdz 280 EUR

No nākamā gada 1. janvāra stājas spēkā Ugunsdrošības noteikumu prasība – visos mājokļos ir jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājās papildus jābūt arī konkrētas klases ugunsdzēsības aparātam.

 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa vēsta - lielākajā daļā gadījumu, kad ugunsgrēkos gāja bojā vai cieta cilvēki, dūmu detektori nebija uzstādīti.

 

Savukārt ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos līdz pat 75 procentiem samazina ugunsgrēkos bojā gājušo skaitu. Viena no valstīm, kur šāda prasība ir pierādījusi savu efektivitāti un ievērojami samazinājusi bojā gājušo skaitu, ir Igaunija.

 

Kā tas darbojas?

Dūmu detektors ar spalgu skaņas signālu reaģē uz sadūmojumu - signāls skan pusstundu aptuveni 80 decibelu skaļumā. 80 decibelus rada durvju zvans un skaļi noregulēts telefona zvans, par pieciem decibeliem skaļāku troksni rada smagā automašīna. Cilvēki parasti sarunājas aptuveni 40-50 decibelu skaļumā.

 

Kur un kā piestiprināt?

Mājoklī (gan atkarībā no tā lieluma) minimālais detektoru skaits ir viens, tomēr ieteicams uzstādīt dūmu detektorus katrā privātmājas stāvā, bet vēl labāk - katrā istabā, kurā ģimenes locekļi guļ vai biežāk uzturas, un virtuvē. Un arī koridorā.

 

Detektora uzstādīšana ir salīdzinoši vienkārša - to piestiprina pie griestiem (vai pie sienas) ar komplektā pievienotām skrūvēm vai abpusējo līmlenti, lai nav jāurbj griesti vai siena.

 

Kādām prasībām jāatbilst?

Dūmu detektors ir nopērkams dažādās tirdzniecības vietās, arī lielveikalos. Pērkot jāpievērš uzmanība marķējumam: uz detektora korpusa ir jābūt CE marķējumam un informācijai par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604.

 

Cik maksā?

Tirdzniecībā tiek piedāvāti ļoti dažādi dūmu detektori cenas un darbības ilguma ziņā. Vislētākie maksā vidēji 5-6 eiro, bet dārgākie - pat vairākus desmitus eiro. Piemēram, 15-16 eiro vērtajiem detektoriem ir iebūvēta litija baterija, kuras kalpošanas laiks ir ap 10 gadiem. Interneta vidē viedo dūmu detektoru maksimālā cena ir ap 70-80 eiro, bet specifiski dūmu detektori, kas katrā īpašumā nav nepieciešami, maksā vēl dārgāk.

 

Pēdējā laikā sarosījusies kāda firma, kas zvana un piedāvā akciju - pirmo detektoru iegādāties par 30 eiro, nākamos - daudz lētāk. Nezinot detektora modeli, nav teikts, ka tiek piedāvāts patiešām labākais un ilgspēlējošākais. Portālā sūdzības.lv par šo firmu ir ievietota negatīva atsauksme - lētāko modeli piedāvājot par augstu cenu.

 

Kā tas kopjams?

Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša - jānomaina baterija un jānoslauka putekļi. Detektora darbības pārbaude jāveic instrukcijā norādītajā kārtībā.

 

Autonomie ugunsgrēka detektori darbojas ar baterijām, par baterijas nomaiņu atgādinās pats detektors, raidot īsus skaņas signālus. Par baterijas jaudas līmeni var pārliecināties ar kontroles pogu, to nospiežot. Ja atskan spalgs signāls, tad detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī. Vidējais baterijas kalpošanas laiks ir divi gadi, litija baterijām - ap 10 gadu, ja detektors darbojas tikai gaidīšanas režīmā.

 

Kad jāpērk ugunsdzēsības aparāts?

Ugunsdzēsības aparāts ir nepieciešams privātmājās - papildus dūmu detektoriem. Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, jāpievērš uzmanība, lai uz tā korpusa būtu iestrādāts (iespiests) individuālais vai partijas numurs un CE atbilstības marķējums. Ugunsdzēsības aparāta dzēstspējai jābūt vismaz 21A 113B (kur skaitlis nozīmē, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst, bet burts ugunsgrēka klasi: A - kad deg cieti, organiskas izcelsmes materiāli, B - kad deg šķidrumi, kūstoši cieti priekšmeti).

 

Resurss: nra.lv

 atjaunots: 2019-08-07 | Marta Saulīte    Pasākumi
2.septembrī 13:00 Lancenieki, Džūkstes pasaku muzejā
Pasaku svētki ar moto „Atslēga uz pasaku”
22.septembrī 13:00 Dzirciemā, Pastariņa muzejā
Rudens saulgrieži latviskās tradīcijās
    Aktuāli
no 3.jūlija līdz 1.septembrim
  Engurē, Lapmežciema muzejā
Izstāde "Jūra iedvesmo"
no 12.augusta līdz 1.septembrim
  Tukumā, Kafejnīcā "Corner's"
Anitas Stūres izstāde "Kad visādas omas un domas"
no 29.jūnija līdz 9.septembrim
  Jaunpilī, Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē
Izstāde "Bezgalīgais stāsts"
no 11.maija līdz 11.septembrim
  Tukuma mākslas muzejā
Izstādes "Purvīša zīmē" atklāšana
no 7.jūnija līdz 29.septembrim
  Tukumā, Durbes pilī
Izstāde „Mežģīņu šarms un noslēpumi”
no 7.jūnija līdz 22.decembrim
  Tukumā, Durbes pilī
izstāde “MEŽĢĪŅU ŠARMS UN NOSLĒPUMI”
no 13.jūlija līdz 5.jūlijam
  Tukumā, Pils tornī
izstāde "KINO TUKUMĀ"
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif

 

rifo_baner_1_94700.gif

 

comforthouse_250x250_125533.gif

 

reklama_45944.png

    AptaujaSīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2019 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies