Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2023.gada 31.janvāris
Tekla, Violeta
2.64'C
vējš: 4.82m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Turpmāk depozīta sistēmā var nodot arī sīrupa un stipro alkoholisko kokteiļu iepakojumus


Turpmāk depozīta sistēmā var nodot arī sīrupa un stipro alkoholisko kokteiļu iepakojumus
Foto: depozitapunkts.lv

Turpmāk depozīta sistēmā var nodot arī sīrupa un stipro alkoholisko kokteiļu iepakojumus, informā SIA “Depozīta iepakojumu operators” (DIO).

 

Depozīta sistēmas tvērums palielināts atbilstoši grozījumiem Depozīta sistēmas darbības noteikumos, kas paredz, ka no 2023. gada 1. janvāra depozīta sistēmā var nodot arī sīrupa un alkoholisko kokteiļu, kas veidoti uz spirta bāzes (ar alkohola saturu līdz 15%), stikla, plastmasas (PET) un skārdeņu iepakojumus, kā arī visu veidu alkoholiskos dzērienus PET pudelēs vai skārdenēs, kas ir marķēti ar Latvijas depozīta zīmi.

 

Līdz šim depozīta sistēmā varēja nodot stikla, PET un metāla bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus.

Lai nodrošinātu sekmīgu jauno depozīta produktu ienākšanu tirgū, noteikts pārejas periods līdz 2023. gada 30. jūnijam. Šajā laikā veikalu plauktos atradīsies gan dzērienu iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās, un veikalu plaukti ar jaunā tvēruma produktiem piepildīsies pakāpeniski.

 

No 2023. gada 1. jūlija uz visu depozīta sistēmā iekļauto iepakojumu etiķetēm būs jāatrodas Latvijas depozīta zīmei.

 

“Esam gandarīti, ka depozīta sistēmā nododamo iepakojumu klāsts arvien paplašinās. Līdzšinējie sistēmas rezultāti pierāda, cik nozīmīga ir sabiedrības iesaiste efektīvā atkritumu apsaimniekošanā un virzībā uz ilgtspējīgāku, zaļāku un atbildīgāku patēriņu. Saskaņā ar depozīta sistēmas operatora prognozēm 2023. gadā tirgū tiks laisti vairāk nekā 485 miljoni depozīta iepakojuma vienību, no kuriem aptuveni 30 miljonus veidos jaunā tvēruma dzērienu iepakojumi. Ceram, ka ieviestie jauninājumi arvien vairāk motivēs iedzīvotājus lietot depozīta sistēmu un veicinās zaļo apziņu,” tā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš.

“Depozīta sistēma ir visefektīvākais veids, kā organizēt atkritumu šķirošanas sistēmu, lai iepakojumi nenonāk vidē un atkritumu pārstrādei tiktu nogādāti kvalitatīvi materiāli. Depozīta sistēmai uzsākot strādāt Latvijā, tika secināts, ka dažādi tūlītējai lietošanai sagatavoti alkoholiskie kokteiļi tomēr ir palikuši ārpus sistēmas. Šo dzērienu iepakojumi diezgan bieži tiek izmesti dabā, piegružojot iecienītas atpūtas vietas un grāvmalas. Ar šo sistēmas paplašināšanu esam aptvēruši visus dzērienu iepakojuma veidus, kam ir vislielākais potenciāls nonākt vidē,” pauž Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

“Pārejas periods jaunajam depozīta sistēmas tvērumam būs spēkā līdz 30. jūnijam, kas nozīmē, ka līdz tam tirgotāji varēs izpārdot arī produkciju bez depozīta zīmes – līdzīgi, kā tas bija depozīta sistēmas darbības sākumā. Arī jaunā tvēruma produkti veikalos parādīsies pakāpeniski, un pirmajos mēnešos to īpatsvars nebūs liels. Tādēļ aicinu iedzīvotājus būt vērīgiem un pirms dzēriena iepakojuma iegādes pārbaudīt, vai tas ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi, lai nerastos pārpratumi nedz par iemaksāto depozīta maksu, nedz iespēju iztukšoto iepakojumu vēlāk nodot atpakaļ depozīta sistēmā. Operators ir gatavs tvēruma paplašināšanai, un jauno iepakojumu reģistrācija notiek jau kopš pērnā gada novembra – šobrīd reģistrēti jau 115 jaunā tvēruma produkti,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Kādas pārmaiņas gaidāmas nododamo iepakojumu klāstā?

Pirmkārt, depozīta sistēmā varēs nodot visu alkoholisko kokteiļu iepakojumus neatkarīgi no kokteiļa alkohola satura. Tādējādi tagad depozīta punktos varēs nodot tādu iedzīvotāju vidū pieprasītu produktu iepakojumus kā, piemēram, “Dins”, Latvijas Balzams (LB), “Black Balsam”, Cēsu Džons, Cido grupas “Lode”, “Cēsu 14%” kokteiļus un citus. “Jaunais depozīta sistēmas tvērums nosegs atlikušos produktus, kurus iedzīvotāji turpināja patērēt ārpus mājām, un daļa no tiem bieži nonāca arī apkārtējā vidē vai nokļuva sadzīves atkritumos,” skaidro Miks Stūrītis.

Otrkārt, iedzīvotāji tagad varēs nodot arī visu veidu alkoholiskos dzērienus, kas iepildīti PET pudelēs un skārdenēs. Tas var būt, piemēram, plastmasas pudelē iepildīts degvīns, brendijs vai vīns, skārdenē iepildīts vīna dzēriens vai citi dzērieni. Būtiski ņemt vērā, ka šis paplašinājums neattiecas uz piena produktiem un tos depozīta sistēmā nodot nevarēs.

Visbeidzot būs iespējams nodot arī sīrupu pudeles – tie ir sīrupi, kurus izmanto dažādu dzērienu pagatavošanai, piemēram, ogu un augļu sīrupi. Ņemot vērā sīrupu konsistenci, pirms nodošanas depozīta punktos sīrupa pudeli ieteicams izskalot, lai pārpalikumi neiztecētu taromātā un nenosmērētu tā sensorus.

 

Resurss: depozitapunkts.lvatjaunots: 2023.g 02.janvārī | Tukuma Balss (x75)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2023 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies