Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2023.gada 30.janvāris
Pārsla, Tīna, Valentīna
2.64'C
vējš: 4.85m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Savāc 10 000 parakstu par algu celšanu personu ar invaliditāti asistentiem


Savāc 10 000 parakstu par algu celšanu personu ar invaliditāti asistentiem
Foto: tripsavvy.com

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā desmit tūkstoši parakstu par personu ar invaliditāti asistentu algu palielināšanu. Iniciatīvas autori aicina kāpināt asistentu atlīdzību tādā pašā apmērā, kā šogad augusi minimālā alga, proti, par 24 %. Patlaban zemā atalgojuma dēļ atrast asistentu kā pieaugušajiem, tā bērniem ar invaliditāti ir ārkārtīgi grūti.

 
Biedrības "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" priekšsēdētājas Ingas Šķesteres dēlam Mārtiņam pirms pāris dienām bija dzimšanas diena. Palika 36 gadi. Sveču darināšana dienas centra darbnīcā ir Mārtiņa ikdienas aizraušanās un nodarbe. Vīrietim ir funkcionēšanas un attīstības traucējumi un ikdienā nepieciešams atbalsts.

Asistenta Mārtiņam nav, jo pamatā par viņa vajadzībām parūpējas vecāki. Asistentu atrast ir grūti.

"Mārtiņš viens pats aiziet nekur nevar – viņam ir ļoti smagi funkcionēšanas ierobežojumi, smagi attīstības traucējumi. Protams, viens viņš nekur aiziet nevar, un mēs viņu pavadām. Asistents ir pakalpojums, kas nodrošina cilvēka neatkarību," sacīja Mārtiņa mamma.

Dienas centrs lielā mērā nodrošina Mārtiņam un vēl citiem jauniešiem neatkarību un atbalstu. Taču Latvijā kopumā vēl ir ļoti daudz bērnu un pieaugušo ar invaliditāti.

Ikdienā tieši asistents ir cilvēku ar invaliditāti un viņu ģimenes locekļu galvenā atbalsta persona. Darbinieks, kas palīdz cilvēkam ar invaliditāti izkļūt no mājām, doties uz kādām nodarbībām vai apmeklēt, piemēram, ārstu. Savukārt šā cilvēka ģimenes locekļiem tas dod iespēju strādāt vai doties kādās citās ikdienas gaitās.

"Jo smagāki ir cilvēkam funkcionālie traucējumi, jo nozīmīgāka ir asistenta loma, lai viņš varētu piedalīties sabiedrības dzīvē un būt aktīvs," sacīja Šķestere.

Asistenti saņem samaksu par stundām, kuru laikā veiktas konkrētas aktivitātes, un stundas likme patlaban ir 4,5 eiro. Darbiniekus par šādu samaksu atrast ir grūti.

Portālā "Manabalss.lv" izdevies savākt vairāk nekā 10 000 parakstu, prasot palielināt asistentu atalgojumu līdz 5,58 eiro stundā, kas būtu līdzvērtīgi minimālās algas kāpuma apmēram.

"Tiem cilvēkiem, kas svārstās, vai es būšu asistents cilvēkam ar funkcionāliem traucējumiem, vai es nebūšu asistents, – varbūt, ka tas viens eiro arī būs tas pamudinājums. Bet tas neatrisinās visu," atzina Šķestere.

Labklājības ministrijā ir iepazinušies ar iniciatīvas autoru prasībām. Pašlaik ar Finanšu ministriju tā saskaņojot stundas likmes kāpināšanu no 4,50 uz papīra līdz 4,79, kas ļautu mēnesī nopelnīt mazliet vairāk nekā minimālo algu. Par prasību celt stundas likmi līdz 5,58 vēl diskutēšot sarunās par valsts budžetu.

"Mēs esam iesnieguši prioritārajos pasākumos arī tādu pieprasījumu, kas atbilst "Manabalss.lv" iniciatīvas apmēram. Un tas nozīmētu budžetā nepieciešamus papildu aptuveni astoņus miljonus eiro. Tas ļautu tad palielināt vienas stundas atalgojuma cenu līdz 5,58 eiro," pastāstīja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.

Asistenta pakalpojumus pašlaik saņem vairāk nekā 12 000 cilvēku ar invaliditāti. Bieži vien šos pienākumus nākas uzņemties kādam no ģimenes locekļiem.

 

Resurss: lsm.lvatjaunots: 2023.g 06.janvārī | Tukuma Balss (x22)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2023 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies