Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 28.marts
Ginta, Gunda, Gunta
13.64'C
vējš: 4.98m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Kāpēc vecāku maksātie alimenti aug, bet valsts atbalsts nemainās?


Kāpēc vecāku maksātie alimenti aug, bet valsts atbalsts nemainās?
Foto: news.gtp.gr

No 1. janvāra, palielinoties minimālajai algai, tiem vecākiem, kuri saviem bērniem uzturlīdzekļus maksā paši, ir jārēķinās, ka turpmāk par bērnu līdz 7 gadu vecumam ir jāmaksā 155 eiro, par vecākiem bērniem – 186 eiro. Tikmēr Valsts uzturlīdzekļu garantijas fondā atbalsts bērniem palicis nemainīgs. Bērnam līdz 7 gadu vecumam tie ir 107 eiro un 50 centi, savukārt vecākiem bērniem – 129 eiro. Kāpēc atšķiras oficiālā uzturlīdzekļu summa, kuru maksā vecāki, no tās, kuru bērniem maksā valsts? Ar šādu jautājumu Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija" vērsās vairāki skatītāji. Viņi aprēķinājuši, ka starpība ir gana būtiska, jo lielajiem bērniem valsts maksā par 57 eiro mazāk.

 
Trīs bērnu mamma Laima Jankoviča, kurai uzturlīdzekļus valsts maksā par vienu no bērniem, jūtas apmānīta. Dēlam ir 17 gadu, viņš mācās tehnikumā, un tēvs par savu atvasi neliekas ne zinis, tāpēc sieviete lūgusi valsts palīdzību dēla uzturēšanā. Laima uzskata, ka šāda valsts attieksme – neņemt vērā minimālās algas pieaugumu, aprēķinot uzturlīdzekļus, ir necieņa pret vecākiem, kuri savas atvases audzina vieni. It īpaši patlaban, kad rēķini ir auguši un arī pārtika kļuvusi dārgāka.

"Šobrīd es strādāju kā zirgs reāli, tomēr 17 gadi (bērnam). Es ļoti atvainojos, ja reiz mums pieaug ļoti minimāli alga, bet visi rēķini pieaug divtik, un bērns tak dzīvo zem mana jumta – bērns mazgājas, bērns ēd. Es uzskatu, ka tomēr tie 129 eiro, ko valsts šobrīd maksā, nav normāli," pauda sašutusī mamma.

Laima aprēķinājusi, ka tādējādi gadā dēls nesaņems 684 eiro, jo uzturlīdzekļus maksā valsts, nevis miesīgais tēvs, un uzskata, ka netiek domāts par vientuļajiem vecākiem, kuri "iet, dara un cīnās". Kāpēc līdz ar minimālās algas kāpumu Uzturlīdzekļu garantijas fonds neizmaksā šī brīža situācijai aktuālu atbalstu bērniem?

Uzturlīdzekļu garantijas fondā skaidroja, ka patlaban valsts atbalstu bērnu audzināšanā saņem 27 tūkstoši cilvēku. Parādnieku, proti, vecāku, kuru bērniem uzturlīdzekļus maksā valsts, ir krietni vairāk – teju 42 tūkstoši. No tiem 10 % ir sievietes.

"Jāatceras tas, ka rūpes par bērnu primāri balstās uz vecākiem, un fonds iestājas tajā brīdī kā atbalsts, kad vecāks nevar," norādīja Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne. "Tāpēc attiecīgi ir noteikts apmērs, kas nav piesaistīts pie minimālās algas. Tas ir tā, kā valsts var atbalstīt vecāku."

Administrācijā skaidroja, ka kopš 2020. gada valsts garantēto uzturlīdzekļu summa nav mainījusies. Tieši togad valdība arī pieņēmusi lēmumu, ka šim atbalstam nav jābūt piesaistītam minimālajai algai.

"Vecāku pienākums ir piesaistīts pie minimālās algas – mainoties minimālajai algai, vecākam ir jānodrošina noteiktais apmērs; tie ir 25% mazajiem bērniem un 30% lielajiem. Bet no fonda izmaksājamais apmērs ir limitēts. Tas nav saistīts ar minimālo algu, tā ir konstanta summa, kura ir nemainīga jau kopš 2020. gada," uzsvēra Sparāne.

No parādnieka agri vai vēlu tiks piedzīts viss, kas viņa vietā bērnam izmaksāts, plus likumā noteiktie procenti. Tomēr šī summa ir mazāka nekā alimenti, kurus aprēķina no minimālās algas. Patlaban negodprātīgie vecāki valstij ir parādā 380 miljonus eiro.

"Ja sieviete vēlas minimālajā apmērā piedzīt, (tas, protams, nenozīmē, ka fonds maksās) var vērsties tiesā, saņemt spriedumu, un tad, ja tam vecākam ir nauda, tad no viņa piedzīs minimālo apmēru. Bet jāatceras, ka no fonda tāpat tiek izmaksāts noteiktajā apmērā. Un jāatceras arī tas, ka parādniekam ir dažāda veida ierobežojumi, piemēram, liegtas azartspēles, autovadītāja apliecība, šaujamieroči, informācija tiek nodota kredītbirojam. Ja ir pamats, tad fonda administrācija vēršas policijā par kriminālprocesa uzsākšanu. Ir daudz dažādu ierobežojumu," skaidroja Sparāne.

Administrācijā nav informācijas, vai tuvākajā nākotnē Uzturlīdzekļu garantijas fonda izmaksātais atbalsts palielināsies; par to būtu jālemj valdībai. Un tieši uz to cer tie 27 tūkstoši cilvēku, kuri savas atvases audzina vieni un atbalstu saņem no valsts.

Par uzturlīdzekļu summas būtisko atšķirību "4. studija", vēloties saņemt komentāru, informēja arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāju Ievu Branti. Šonedēļ komisija saņēmusi arī vēstuli no iedzīvotāja, kurš valsts garantēto uzturlīdzekļu summu vientuļajiem vecākiem uzskata par netaisnīgu. Līdz ar to – izskatās, ka jautājums par valsts nodrošināto atbalstu bērniem caur Uzturlīdzekļu garantijas fondu, patlaban ir aktualizēts Saeimas komisijās.

"Cilvēktiesību komisija ir saņēmusi vēstuli par netaisnīgu un diskriminējošu pieeju uzturlīdzekļu izmaksām no Uzturlīdzekļu garantijas fonda un nosūtīja šo informāciju arī Uzturlīdzekļu garantijas fondam, lai tas savukārt sniegtu atbildi gan iesniedzējam, gan komisijai. Šis jautājums tika pacelts arī Sociālo lietu komisijā, un komisija ir novirzījusi jautājumu skatīšanai Budžeta komisijai, jo par izmaiņām budžetā ir jāskatās arī informatīvi attiecīgajā komisijā. Ir jāsaprot, ka, ņemot vērā, ka ierosinājums skar noteikti arī budžetu pēc būtības, tāpēc, protams, es neteiktu, ka tā ir uzvara, un priecāties būtu par agru, bet uzmanība šim jautājumam ir pievērsta. Ņemot vērā, ka Saeima skatīs budžetu februāra beigās, martā, tad, iespējams, kaut kādas izmaiņas vēl būs," informēja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ieva Brante.

 

Resurss: lsm.lv



atjaunots: 2023.g 20.janvārī | Tukuma Balss (x584)






    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies