Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 20.jūnijs
Maira, Rasa, Rasma
21.64'C
vējš: 6.75m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Latvijas Banka atbalsta ieceri noteikt bankām jaunu nodokli lielās peļņas dēļ


Latvijas Banka atbalsta ieceri noteikt bankām jaunu nodokli lielās peļņas dēļ
Foto: travelnews.lv

Latvijas Banka atbalsta Finanšu ministrijas ieceri valdībai atbalstīt obligāto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) avansa maksājumu bankām 20% apmērā no iepriekšējā gada peļņas.

Banku neplānoti lielo peļņu daļēji izmantot valsts vajadzību labā mūsu kaimiņi attapa pavasarī. Lietuvā noteiktu laiku piemērots solidaritātes jeb virspeļņas nodoklis bankām. Savukārt Igaunijā veiktas izmaiņas uzņēmumu ienākumu nodoklī.

Nu Latvijas finanšu ministrs par labāku esam atzinis igauņu izvēlēto ceļu.

"Uzlikt bankām par pienākumu, patiesībā visam finanšu sektoram par pienākumu maksāt šo nodokli kā avansa maksājumu 20% no visas peļņas – tas ļauj Latvijas gadījumā tiesiski iekasēt peļņu no šī gada darbības. Vērtējot Lietuvas scenāriju, ņemot vērā to, ka šobrīd viņu nodokļu risinājums no banku puses tiek sūdzēts tiesā, mēs uzskatījām, ka šis ir tas labākais," skaidroja finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

Vai attiecinās arī uz citām nozarēm?
Komercbanku lielie ienākumi ir no kredītņēmēju aizvien pieaugošajiem ikmēneša maksājumiem, nevis tādēļ, ka būtu pieaudzis kredītņēmēju skaits. Latvijas Banka sagaida no komercbankām gan lielākas rūpes par saviem klientiem, gan arī lielāku iesaisti ekonomikā. Tādēļ Finanšu ministrijas priekšlikumu tā atbalsta.

"Banku peļņa tiešām ir ļoti liela. Bet, manuprāt, šis risinājums būtu paliekošs. Un līdz ar to nodrošinātu, ka katru gadu bankas iemaksā valsts budžetā līdzekļus neatkarīgi no tā, vai izmaksā dividendes vai neizmaksā," sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Turklāt šādas nodokļa izmaiņas paverot iespējas to piemērot arī citām nozarēm. "Virspeļņas būtība nav nekas jauns. Ir jau arī Spānijā, Čehijā, Ungārijā. Ungārija vispār ir ieviesusi daudz kam – ne tikai enerģētikai un bankām, bet arī apdrošinātājiem, farmācijai, mazumtirdzniecībai," norādīja zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" partneris Jānis Taukačs.

Finanšu ministrs gan nesteidza ar ieceri to attiecināt uz citām nozarēm: "Tie ir drusku citi, tā saucamie pārmērīgas peļņas nodokļi. Tie ir darāmi, bet nu uzmanīgi ar to. Katrā ziņā mēs vērtēsim finanšu sektoru, mēs nodokļu grupā vērtēsim arī uz citiem sektoriem. Bet šajā brīdī es teiktu, ka mēs virzīsim pilnīgi noteikti finanšu sektoru."

Izaicinošs jautājums jaunajai valdībai
Tostarp šis būs viens no jautājumiem, kas varētu būt jāizskata jaunajai valdībai. Ašeradens neizslēdza, ka darbs būs izaicinošs. Vienlaikus jāpiebilst, ka patlaban opozīcijā esošie politiskie spēki ir vienisprātis, ka šādas nodokļu izmaiņas ir nepieciešamas.

"Konceptuāli, manuprāt, tas ir ļoti labi, ka ministriju, politiskajā līmenī ir saruna par to, kāda veida šajā gadījumā nodokļus ieviest finanšu sektoram, ņemot vērā tos peļņas rādītājus," sacīja Saeimas deputāts Andris Šuvajevs ("Progresīvie").

"Šāds regulējums ir jāievieš pēc iespējas ātrāk, lai tas sāktu darboties mūsu likumdošanā, lai valsts varētu tālāk šos resursus izmantot, lai palīdzētu mūsu iedzīvotājiem," pauda Saeimas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība).

No banku obligāto ienākumu nodokļu iekasētās naudas valsts budžetā plānots atbalstīt valsts drošību, veselības un izglītības nozari.

Resurss: LTV Panorāma/lsm.lvatjaunots: 2023.g 14.augustā | Tukuma Balss (x342)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies