Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2023.gada 07.decembris
Anta, Antonija, Dzirkstīte
-4.36'C
vējš: 4.38m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Gaidāms nekustamā īpašuma nodokļa straujš pieaugums


Gaidāms nekustamā īpašuma nodokļa straujš pieaugums
Foto: houseplans.com

Valdība nav paveikusi solīto mājasdarbu un līdz šī gada vidum, kā tas bija paredzēts, tā arī nav izstrādājusi grozījumus Nekustamā īpašuma kadastra likumā, kas sākotnēji un arī tagad paredz nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) būtisku pieaugumu vairākas reizes. Pašlaik likums Saeimā ir izskatīts tikai pirmajā lasījumā un līdz 1. decembrim tiek gaidīti priekšlikumi otrajam lasījumam.

Neiedziļinoties likumdošanas peripetijās un aritmētiskos aprēķinos, var gandrīz droši apgalvot, ka visus gaidīs NĪN pieaugums, dažus pat vairākkārtīgs.


2016. gadā līdz 2025. gadam iesaldēja kadastrālās vērtības, jo toreiz bija liela neapmierinātība, ka to palielināšana strauji pieaudzēs NĪN. Tad nolēma to veikt pakāpeniski, bet ne valdība, ne Saeima līdz pat šim brīdim nav spējusi viest skaidrību, par cik tad pieaugs kadastrālā vērtība un līdz ar to arī NĪN.

mĪpašuma kadastrālā vērtība ir noteicošā pēc kā aprēķina NĪN. Pašreizējo vērtību valdība iesaldēja līdz 2023. gada 30. jūnijam, un nolēma jauno kadastrālo vērtību aprēķinu NĪN piemērot no 2025. gada 1. janvāra. Bet valdība par to bija „piemirsusi” un kadastrālās vērtības aprēķinus atkal nolēma iesaldēt līdz šī gada beigām. Bet, pēc visa spriežot, šī iesaldēšana turpināsies un vēl tā īsti nav skaidrs, kad iedzīvotāji uzzinās par jaunajām NĪN.

Nevarētu teikt, ka kadastra vērtību jautājums tā galīgi bija nobāzts atvilktnes tumšajā stūrī. Tieši otrādi, tas pastāvīgi tika cilāts, bet, apjēdzot, cik tas smags, atkal pārkrāmēts citā nomaļākā plauktā. Jau kopš 2019. gada, kad toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) valdībai pieprasīja pārskatīt kadastra vērtību sistēmu, lai tā neiztukšotu iedzīvotāju maciņus (piemēram, lielo NĪN maksāt tikai ekskluzīvo dzīvokļu īpašniekiem), jaunās kadastra bāzes vērtību noteikšanas sakarā tika izstrādāti dažādi projekti, pārrakstītas valdības deklarācijas, pat draudēts ar valdības gāšanu.

Cik neērts ir šis jautājums liecina kopš tā laika pieņemtās valdības deklarācijas, kas NĪN jautājumu ar katru gadu atbīdīja aizvien tālāk no acīm.

2019. gada Krišjāņa Kariņa valdības deklarācija: “Veidosim godīgāku nekustamā īpašuma nodokļa politiku, ieviešot neapliekamo minimumu galvenajam mājoklim, tajā pašā laikā samazinot nevajadzīgu konkurenci starp pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā”.

2022. gada Krišjāņa Kariņa valdības deklarācija: “Vienkāršosim nekustamā īpašuma attīstīšanas procesus no teritorijas plānošanas līdz nekustamā īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā, kā arī stiprināsim investīciju drošību, modernizējot un pilnveidojot nekustamā īpašuma īpašnieku un labticīgo ieguvēju aizsardzības regulējumu”.

2023. gada Evikas Siliņas valdības deklarācija: “Veiksim būtiskas izmaiņas nodokļu politikā vienu reizi četru gadu ciklā. Uzlabosim ekonomikas konkurētspēju, mazināsim ienākumu nevienlīdzību un palielināsim nodokļu ieņēmumus, kā arī samazināsim ēnu ekonomiku. Vienkāršosim nodokļu nomaksu, padarot to mazāk resursu un laika ietilpīgu”.

Resurss: jauns.lvatjaunots: 2023.g 04.novembrī | Tukuma Balss (x32)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2023 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies