Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 04.marts
Alise, Auce
-1.36'C
vējš: 2.26m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Tukuma 2.vidusskolā atklāj izstādi “Ukraiņu valoda”


Tukuma 2.vidusskolā atklāj izstādi “Ukraiņu valoda”
Foto: Tukuma novada pašvaldība

Decembrī turpinās Sabiedrības integrācijas fonda Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” Tukuma novada pašvaldības projekta “Atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem integrēšanās un sabiedrības saliedēšanas veicināšanai Tukuma novadā” īstenošanas aktivitātes.

13.decembrī Tukuma 2.vidusskolas bibliotēkā norisinājās svinīgs un sirsnīgs pasākums – izstādes “Ukraiņu valoda” atklāšana par Ukrainas valodas un rakstības vēsturi, kuru apmeklēja un tās tapšanā iesaistījās gan ukraiņu, gan latviešu kopiena. Valoda ir tautas dzīve, un kā teicis ukraiņu valodnieks, sabiedriskais darbinieks un kultūrvēstures pētnieks Ivans Ohijenko: “Valoda ir tautas sirds: mirst valoda, mirst tauta”. Valoda ir svarīga katra cilvēka daļa, un cilvēki dzīves laikā var iemācīties vairākas valodas, bet dzimtā vienmēr būs viņu sirdīs.

Kopā tika izgatavoti 15 A2 formāta plakāti par Ukrainas valodas un rakstības vēsturi, kā arī tulkojumi latviešu valodā, lai izstādes apmeklētāji varētu iepazīties ar izstādes materiālu arī latviešu valodā. Apskatot izstādi, bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem ir iespeja iepazīt un uzzināt vairāk par Ukrainas valodas un tās rakstības vēsturi.

Veidojot izstādi, tika atrastas kopīgas iezīmes ukraiņu valodai ar latviešu valodu. Pirmā līdzība, kas tika pamanīta - dažādos vēstures posmos mūsu valodas ir bijušas apdraudētas, jo vienmēr kāds ir vēlējies mūsu valodas iznīcināt, uzspiežot savējo. Arī ukraiņu un latviešu tautu likteņstāsti ir līdzīgi, kaut no pirmā acu uzmetiena tā nešķiet.

Ukraiņu un latviešu valodas ir centušies aizliegt, bet cilvēkus, kas tajās runāja iznīcināt. Mākslinieki, dzejnieki un cilvēki no tautas, kas mīlēja un cienīja savu valodu, tika padzīti no savām mājām vai izmitināti vistālākajos reģionos, vai kā vēstī ukraiņu sakāmvārds: “Pie velna uz ragiem”. Tomēr mūsu tautas izturēja un saglabāja savas valodas, tradīcijas un vērtības. Mēs pretstāvējām un izturējām toreiz, mēs pretstāvam un izturēsim šodien.

Izstādi turpmāk varēs apskatīt arī vairākās Tukuma novada pagastu bibliotēkās, aptverot plašāku auditoriju arī ārpus Tukuma pilsētas.

Savukārt 16.decembrī norisinājās sirsnīgs Ziemassvētku pasākums “Kopā būt”, kurā piedalījās Ukrainas civiliedzīvotāji kopā ar vietējo kopienu. Pasākuma laikā ar Ziemassvētku lugas uzvedumu iepriecināja bērni un visi varēja iesaistīties kopienu saliedēšanas aktivitātēs, spēlēs un rotaļās. Liels pārsteigums bija budēļu ierašanās, iepazīstinot Ukrainas civiliedzīvotājus ar latviešu tautas tradīcijām. Tam sekoja raganiņas ierašanās uz slotas, kura mēgināja pārliecināt bērnus, ka Ziemassvētki nebūs, tāpat arī Grinčs, bet pats gaidītākais brīdis bija Ziemassvētku vecīša ierašanās. Par uzcītību, labajām sekmēm un aktīvo darbošanos Ukraiņu atbalsta centrā, bērni saņēma dāvaniņas. Pasākums pagāja dziesmās, dejās, rotaļās, spēlēs un baudot gardo cienastu, iepazīstot tradīcijas, veicinot starpkultūru komunikāciju un saliedētu vietējo kopienu. Projekta aktivitātes plānots īstenot līdz 2023.gada 31.decembrim.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 19 600,50 EUR, kas tiek 100% finansēts no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

 

Resurss: tukums.lvatjaunots: 2023.g 29.decembrī | Tukuma Balss (x279)
Novados, Tukums

Kanbergam un Dunduram uzvaras Latvijas kausa 1. posmā stieņa spiešanā guļus
Kanbergam un Dunduram uzvaras Latvijas kausa 1. posmā stieņa spiešanā guļus
2024.g 06.februārī | Tukuma Balss (x226)
"Tukums 2000/Telms" futbolisti uzveic Pērnavas "Vaprus"
"Tukums 2000/Telms" futbolisti uzveic Pērnavas "Vaprus"
2024.g 07.februārī | Tukuma Balss (x117)
Zunde nākamo cīņu aizvadīs “KOK World Series” turnīrā
Zunde nākamo cīņu aizvadīs “KOK World Series” turnīrā
2024.g 28.janvārī | Tukuma Balss (x254)
    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies