Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 24.jūnijs
Jānis
14.64'C
vējš: 1.38m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Valsts varēs par budžeta naudu pirkt valsts uzņēmumu vērstpapīrus


Valsts varēs par budžeta naudu pirkt valsts uzņēmumu vērstpapīrus
Foto: Freepik

Saeimā ceturtdien, 25. aprīlī, steidzamības kārtā divos lasījumos pieņēma grozījumus likumā par budžetu un finanšu vadību, kas turpmāk ļaus valstij pirkt vērtspapīrus valsts uzņēmumos.

Valdībā šie grozījumi atbalstīti un iesniegti Saeimā tikai pirms divām dienam – otrdien, 23. aprīlī. Tie skatīti kopā ar Satiksmes ministrijas informatīvo ziņojumu par "airBaltic" obligāciju refinansēšanu. Jūlijā beidzas "airBaltic" 200 miljonu eiro obligāciju jeb vienkāršojot – aizdevuma dzēšanas termiņš, un nav zināms vai uzņēmumam pašam ir iespējas to izdarīt. Šonedēļ aviokompānijas izpilddirektors Martins Gauss Latvijas Televīzijai (LTV) arī pauda, ka investoru piesaiste aizvien ir sarežģīta.

Iespējams, tieši tāpēc valdība steigšus lēmusi, ka valsts varētu pati pirkt sava uzņēmuma obligācijas, lai nebūtu jāveic ieguldījumi uzņēmuma pamatkapitālā.

Galvenā atšķirība starp ieguldījumu pamatkapitālā un obligāciju pirkšanu – pērkot obligācijas, uzņēmumam nauda tiek aizdota ar procentu likmi. Un tādā veidā valstij iespējams pat nopelnīt.

Tā to pamatoja arī Saeimas Budžeta komisijā. Komisijas vadītājs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") gan pauda, ka lielā steiga un "airBaltic" aizdevuma dzēšanas termiņš esot sakritība.

Pēdējo reizi valsts atbalstījusi nacionālo aviokompāniju kovida krīzes laikā, piešķirot 250 miljonus eiro. Valsts kontrole atbalstu vērtēja kā pamatotu, bet uzsvēra, ka pēc krīzes 5 līdz 7 gadu laikā valstij būtu jāatgūst finansējums.

Finanšu eksperti rosinātās izmaiņas likumā par budžetu un finanšu vadību, kas ļautu finanšu ministram piešķirt pilnvaras izmantot valsts budžeta līdzekļus kapitālsabiedrību, kurās valstij ir izšķiroša ietekme, fiksēta ienākuma vērtspapīru iegādei, vērtēja atzinīgi. Tas ļaušot pārfinansēt esošo akciju emisiju un nopirkt jaunas obligācijas, kā arī var palīdzēt citos gadījumos paplašināt iespējas, lai gūtu panākumus kapitāla tirgū.

Tas, ka finanšu ministram tiek piešķirts īpašs pilnvarojums, nekādas bažas neraisot, jo lēmuma pieņemšanai būs nepieciešams valdības vai Saeimas atsevišķs lēmums, kas nodrošināšot trīspakāpju kontroli.

Resurss: lsm.lvatjaunots: 2024.g 25.aprīlī | Tukuma Balss (x129)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies