Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 18.maijs
Ēriks, Inese, Inesis
18.64'C
vējš: 0.86m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Onkoloģisko aprūpi piesaka kā nacionālo prioritāti; taps pakalpojumu uzlabošanas plāns


Onkoloģisko aprūpi piesaka kā nacionālo prioritāti; taps pakalpojumu uzlabošanas plāns
Ķīmijterapijas diena stacionārs Rīgas Austrumu slimnīcā Foto: Aija Kinca / Latvijas Televīzija

Veselības ministrija (VM) un veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"), uzsākot darbu pie jauna veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāna onkoloģijas jomā 2025.–2027. gadam, piesaka onkoloģisko aprūpi kā nacionālo prioritāti, informēja ministrijā.


VM atzīmēja: kaut arī daudzās jomās onkoloģiskajā aprūpē piedzīvojam progresu, tomēr šobrīd valstī saskaramies ar virkni problēmu, kuras risinot tikai vienā sektorā, zaudējam iespēju panākt sabiedrībā jūtamu attīstību.

Tādēļ VM uzsāk jaunu politiskas plānošanas iniciatīvu, īstenojot trīs līmeņu aktivitātes, kas apvieno politisko, ierēdniecisko un sabiedrisko darbību, kuru rezultāti ietverami onkoloģiskās aprūpes plānā 2025.–2027.gadam.

Pirmā aktivitāte ir augsta politiskā līmeņa atbalsts onkoloģijai kā nacionālajai prioritātei veselības aprūpē. Starpnozaru sadarbībā plānots rast risinājumu sabiedrības un pacientu interesēs (plānoti starpnozaru pasākumi skrīninga jautājumu risināšanā, sadarbība ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Saeimu un citu nozaru ministrijām).

Otra aktivitāte ir labākās ekspertīzes iesaistē civildienesta līmenī, plānojot jaunu un ambiciozu onkoloģiskās aprūpes plānu. Tostarp paredzēti ekspertu darbsemināri pacientu apmierinātības, bērnu onkoloģijas, skrīninga, specifiskās profilakses, diagnostikas, ārstniecības kvalitātes, pakalpojumu un medikamentu pieejamības, veselības datu un onkoloģisko saslimšanu reģistra tēmās. Plānotas ārvalstu ekspertu vizītes labākās ekspertīzes nodrošināšanai specifiskos jautājumos.

Savukārt trešā aktivitāte ir sabiedrības informēšana, mainot stereotipu par vēzi kā nāvējošu slimību – kā sadarbības partnerus iesaistot Latvijas augstākās izglītības iestādes un mediju pārstāvjus. Paredzētas mediju informēšanas aktivitātes – žurnālistu izglītības programma mūsdienīgās onkoloģiskās aprūpes un pacientu tiesību jautājumos, ka arī pacientu organizāciju stiprināšanas iniciatīvas.

Plašāk par to plānots runāt 2. maijā paredzētajā diskusijā "Onkoloģiskā aprūpe – nacionālā prioritāte", kuru atklās Ministru prezidente Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") un veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Mirstība no onkoloģiskām saslimšanās ir otrais nāves iemesls Latvijā. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem saslimst aizvien vairāk jaunu cilvēku, kā arī vēzis tiek atklāts aizvien vairāk cilvēku.

Pārāk vēla slimības atklāšana ievērojami sadārdzina ārstēšanu un samazina izdzīvošanas iespējas, norādīja VM.

Ministrijā atzīmēja, ka laicīgi diagnosticēts vēzis ir ārstējams. Mūsdienīga un pieejama terapija ļauj cilvēku pilnvērtīgi atgriezt dzīvē un darba tirgū. Jo vēlāk atklāts vēzis, jo dārgāk tas izmaksā valstij, taču atklāts jebkurā brīdī – tas ir ārstējams aizvien labāk, ja vien ir pieejama mūsdienīga aprūpe.

Eiropas Savienības līmenī onkoloģija ir pirmā joma (vēl pirms Covid-19 infekcijas), ko Eiropas Komisija ir pasludināja par Eiropas līmeņa problēmu, atkāpjoties no tēzes, ka veselības aprūpe ir nacionālā kompetence.

Resurss: lsm.lvatjaunots: 2024.g 30.aprīlī | Tukuma Balss (x114)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies