Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 18.maijs
Ēriks, Inese, Inesis
21.64'C
vējš: 1.24m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

tukumametals

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Saeima tomēr atgriežas pie jautājuma par kriminālatbildības pastiprināšanu par nelikumīgu partijas finansēšanu


Saeima tomēr atgriežas pie jautājuma par kriminālatbildības pastiprināšanu par nelikumīgu partijas finansēšanu
Foto: Freepik stock images

Saeimas Juridiskā komisija ir atgriezusies pie jautājuma par kriminālatbildības pastiprināšanu politiskās partijas nelikumīgas finansēšanas gadījumā. Iepriekš iecere, ka kriminālatbildība jānosaka jau krietni mazāku summu gadījumā, nekā šobrīd likumā noteikts, atbalstu neguva. Lai gan vienprātības nebija, Saeimas deputāti tomēr pievērsīsies šim jautājumam.


Pašlaik Krimināllikumā paredzēta kriminālatbildība, ja kāda partija nelikumīgi finansēta 50 minimālo mēnešalgu jeb 35 000 eiro apjomā. Par mazāku summu paredzēta administratīvā atbildība, kas ir nesamērīgi mazs sods – tā šo priekšlikumu pamato tā autori Tieslietu ministrijā un tam piekrīt arī Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība").

Nepieciešams dot skaidru signālu par atbildību par mazākām summām. Tādējādi priekšlikums ir noteikt slieksni 7000 eiro vai desmit minimālās mēnešalgas.

Šim jautājumam Juridiskā komisija pievērsās jau pirms nedēļas, un toreiz komisijas vairākums nobalsoja pret vai atturējās par šī priekšlikuma turpmāku izskatīšanu Saeimā. Taču pēc iepriekšējās sēdes iekšējā aptaujā Juridiskās komisijas vadītājs noskaidrojis, ka tomēr būtu jāatgriežas pie šī temata.

Izskatīšanai pirmajā lasījumā to paredzēts virzīt šīs ceturtdienas Saeimas plenārsēdē un pēc tam būs vairākas nedēļas priekšlikumu sagatavošanai.

"Ja mums ir situācijas, kad partijām pietuvinātas personas dala naudu un citi to ziedo partijai, tas ir ļoti bīstami un kaitīgi. Tie cilvēki kādreiz strādās valdībā vai kaut kur citur, un kāda ir viņu attieksme, kā viņi saprot savu funkciju un darbu? Es domāju, ka tas ir ļoti, ļoti nopietni," pauda Judins.

Šo tematu aktualizēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanā jaušamās partijas "Latvijas attīstībai" (LA) finansēšanas shēmas. Par to iepriekš rakstīja "Re:Baltica". LTV raidījumā "de facto" izskanēja, ka regulējumu par zemāka nelikumīgu ziedojumu sliekšņa kriminalizēšanu Tieslietu ministrija bija sagatavojusi jau ātrāk, taču tas vairākus mēnešus nostāvēja bez virzības.

Arī šodien daži deputāti iebilda pret šī regulējuma virzību ieviešanai dzīvē. Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā") šo piedāvājumu dēvēja par absurdu, savukārt Edmunds Teirumnieks (Nacionālā apvienība) aizrādīja, ka šis jautājums nonācis Saeimas komisijā bez izskatīšanas valdībā. Savukārt Gunārs Kūtris (Zaļo un Zemnieku savienība) iebilda, ka

priekšlikums par kriminālatbildības pastiprināšanu politiskās partijas nelikumīgas finansēšanas gadījumā ir pretrunā ar citā likumā ierakstīto.

"Lūdzu, paskatieties Partiju finansēšanas likuma 4. pantu par dāvinājumiem vai ziedojumiem. Tajā rakstīts, ka var ziedot līdz 20 minimālajām mēnešalgām. Arī jebkurai Saeimā pārstāvētai partijai. Un ja cilvēks pārskaita, piemēram, 10 000 eiro, iznāk, ka viņš ir krimināli sodāms. Ir nevajadzīga kriminalizēšana. Parādiet, kurā demokrātiskā valstī personu par dāvinājumu sauc pie kriminālatbildības. Es nerunāju par melnajām kasēm vai neuzskaitīto naudu, kas dažām partijām varbūt pastāv," sacīja Kūtris.

Par priekšlikuma turpmāku skatīšanu Saeimā šodien nobalsoja septiņi Juridiskās komisijas deputāti, divi bija pret un viens atturējās. Atbildības pastiprināšanu par politisko partiju nelikumīgu finansēšanu Saeimas plenārsēdē 1. lasījumā skatīs jau šonedēļ, turpmāk priekšlikumu sagatavošanai paredzēts dot vairāk nekā trīs nedēļas.

Resurss: lsm.lvatjaunots: 2024.g 30.aprīlī | Tukuma Balss (x128)


    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies