Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
2019.gada 16.septembris
Asja, Asnate, Dāgs
11'C
vējš: 3.1m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Tukumnieki jautā: ko darīt, ja pagalmos klīst lapsas? Bailes par kaķu medībām


Tukumnieki jautā: ko darīt, ja pagalmos klīst lapsas? Bailes par kaķu medībām

 

Arvien biežāk pilsētas apkaimēs var sastapt lapsas. Kādreiz pārskrien ceļam, citreiz tām pietiek drosmes pienākt pie cilvēka un apēst kādu piedāvātu kārumu. Mēdz uzskatīt, ka cilvēkiem tuvojas tikai ar trakumsērgu slimas lapsas. Bet vai tā tiešām ir? Un kā pareizi rīkoties, tiekoties ar šīm meža iemītniecēm?

 

Rietumeiropas pilsētās jau sen lieto vārdu salikumu "urbanizētā lapsu populācija". Lapsas mīt tur, kur tām ir piemēroti dzīves apstākļi. Tādiem dzīvniekiem kā lapsas nepastāv stingri noteiktas robežas, kur ir viņu apdzīvotā vide, bet kur – cilvēku teritorija. Pilsētas kapi, meža parki un vienģimeņu māju mikrorajoni lapsas pilnībā apmierina. Tukumā lapsas pamanītas plašāk Ozoliņu un Jumpravas ielas māju mikrorajonos, kur, iespējams, kūmiņi iecienījuši medīt mūsu mājdzīvniekus kaķus.

 

Pilsētas lapsa var medīt slimus kaķus

 

Tikai pasakās lapsas pārtiek vienīgi no zaķiem. Vispār lapsas ir visēdājas, tās ēd praktiski jebkuru barību. Protams, priekšroka ir „gaļas ēdienam”. Lapsas medī putnus, grauzējus, var izpostīt kādu ligzdu. Savukārt lapsas pilsētnieces priekšroku dod… kaķiem. Protams, veselīgu kaķi lapsa nespēj pieveikt, taču ar slimu, vecu kaķi vai kaķēnu rudajai blēdei tikt galā nav problēmu. Ja lapsas mīt līdzās privātmājai, saimnieks no rīta kūtiņā vairs var neatrast kādu vistiņu vai pīlīti. Savvaļas zvērs var apēst arī ielas kaķiem vai klaiņojošiem suņiem atstāto barību. Taču pie atkritumu konteinera jūs to diez vai satiksiet. Nav karaļu cienīgi notraipīt dārgo kažoku!

 

Trakumsērga Latvijas lapsām nav konstatēta vismaz 5 gadus

 

Zināms ir fakts, ka lapsas ar trakumsērgu slimo biežāk, nekā citi meža iemītnieki. Tiek pat uzskatīts, ka gadījumā, ja dzīvnieciņš droši tuvojas cilvēkam un nebaidās, – ar viņu kaut kas nav kārtībā. Daļēji tā ir patiesība. Taču līdz šim brīdim Pārtikas un veterinārais dienests nav fiksējis nevienu trakumsērgas gadījumu pūkaino dzīvnieciņu Latvijas populācijā pēdējos 5 līdz 6 gados. Turklāt regulāri tiek veikta savvaļas dzīvnieku vakcinācija, piemēram, Rīgas mežu administratīvajā teritorijā tiek izmētātas speciālas vakcīnas, kuras lapsas apēd. Ja blēde sakodusi mājas kaķi, protams, jāpārbauda, vai tas nav saslimis ar trakumsērgu. Taču, visticamāk, viltniece mājas mīluli uztvērusi par potenciālo medījumu. Kā atbildēja Pārtikas un Veterinārā dienesta vadītāja Sarmīte Eisaka, lapsas Tukumā ir mierīgas un ar tām jāspēj sadzīvot. Protams, kāds var lapsu nosist vai nošaut un izlikt kādus slazdus, taču pilsētā šaut dzīvniekus gan ir aizliegts un slazdos varam iekļūt paši vai mūsu mājdzīvnieki.

 

Lapsu nevajag pārvērst par mājas dzīvnieku!

 

Nevajag mēģināt noķert un pieradināt lapsu. Savvaļas dzīvnieks ir un paliek savvaļas dzīvnieks – var iekost, turklāt ļoti sāpīgi. Īsta meža lapsa nav nekāds kaķis, tā diezgan nepatīkami un specifiski ož, arī kažoks nebūt nav tik gluds un kopts, kādu to redzam apstrādātā veidā skapjos un veikalu plauktos. Visbiežāk traka (un arī ne traka) lapsa kož, ja kāds tai cenšas pieskarties. Tāpēc galvenais padoms – turēties drošā attālumā no savvaļas dzīvniekiem un iemācīt to darīt arī bērniem.

Ja lapsa nebaidās no cilvēka, tad vai nu to kaut kur tuvumā baro, vai arī tai netālu ir lapsēni, kurus tā aizsargā. Jebkurā gadījumā nevajag lapsai uzmākties un vēl jo vairāk – dzīties pakaļ, lai kopā nofotografētos.

 

Bet labāk neordināros gadījumos ar lapsām zvanīt Tukuma dispečerdienestam (tel.8881), kas operatīvi izlems ko un kā attiecīgā situācijā pasākt.atjaunots: 2019-09-09 | Anita Bajāre
Novados, Tukums

Lauris Strautmanis Eiropas čempionātā 50 m šaušanā izcīna 4. vietu
Tukumniece Helmane – Soročenkova Valmierā kļūst par Latvijas čempioni pusmaratonā
Mareks Varnelis triumfē Āzijas čempionātā Brazīļu Džiu-Džitsu

    Pasākumi
19.septembrī 14:00-17:00 Tukumā, Tukuma ledus hallē
Engures un Tukuma novadu uzņēmēju launags
20.septembrī 12:00 Lapmežciemā, Lapmežciema tautas namā
"Tikšanās mākslā" Sarma Upesleja , Daina Jansone-Treice, Aivis Briesma, Aigars Bricis u.c.
21.septembrī 11:00-17:00 Tukums-Vecmokas
Attiecību stiprinošs pārgājiens ar Lieni Piņķi
22.septembrī 13:00 Dzirciemā, Pastariņa muzejā
Rudens saulgrieži latviskās tradīcijās
25.septembrī 14:00 Tukumā, Durbes pilī
Koncerts ar Daumantu Liepiņu, Madaru Liepiņu un Roberto Muttoni
27.septembrī 18:30-20:30 Tumē, Tumes kultūras namā
Krāsainu dekoratīvo sveču gatavošanas nodarbība ar sveču mākslinieci Taigu Feldmani- Burgelis
29.septembrī 10:00-14:00 Jaunpils pils laukumā
Jaunpils novada „Miķeļdienas tirgus”
    Aktuāli
no 7.jūnija līdz 29.septembrim
  Tukumā, Durbes pilī
Izstāde „Mežģīņu šarms un noslēpumi”
no 7.jūnija līdz 22.decembrim
  Tukumā, Durbes pilī
izstāde “MEŽĢĪŅU ŠARMS UN NOSLĒPUMI”
no 13.jūlija līdz 5.jūlijam
  Tukumā, Pils tornī
izstāde "KINO TUKUMĀ"
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif

 

comforthouse_250x250_125533.gif

 

reklama_45944.png

    AptaujaSīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2019 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies