Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
TukumaBalss
2024.gada 25.aprīlis
Bārbala, Līksma
6.64'C
vējš: 3.25m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Slampē uziet 47 kg dzīvsudraba, UTILIZĀCIJA varētu izmaksāt 2500 eiro


Slampē uziet 47 kg dzīvsudraba, UTILIZĀCIJA varētu izmaksāt 2500 eiro
Bildei informatīvs raksturs

Slampē kādā šķūnī tika konstatētas vairākas vecā laika pudeles piepildītas ar dzīvsudrabu. Tika izsaukta ugunsdzēsēju brigāde, kas attiecīgi piefiksēja gadījumu. Tālāk 47 kg dzīvsudraba tika nogādāti Tukuma VUGD filiāles teritorijā. Attiecīgi par šo vielu utilizāciju Tukuma novada Domei nāksies samaksāt par vielu nodošanu specializētajai komercfirmai BAO, kas specializējas bīstamo atkritumu savākšanā. Aptevenās izmaksas varētu sastādīt

 

Dzīvsudrabs kā atkritums ir atrodams nolietotās apgaismes spuldzēs, dzīvsudraba termometros, asinsspiediena mērīšanas aparātos, akumulatoros, baterijās, elektrības mērītājos, datoru monitoros, zobu plombās un pesticīdos. Dzīvsudraba savienojumi var kaitīgi ietekmēt nervu sistēmu.

 

Dzīvsudraba ķīmiskais raksturojums un ietekme uz cilvēku un vides veselību.


Smags, sudraboti balts šķidrums, kas karsējot pārvēršas par bezkrāsainu gāzi. Izlīstot uz virsmas, tas sašķīst sīkās lodītēs un viegli iekļūst grīdas spraugās vai pazūd smiltīs. Dzīvsudrabu lieto termometros un manometros, elektrotehnikā (luminiscences spuldzēs, slēdžos un relejos u. c.), cēlmetālu metalurģijā, elektroķīmiskā hlora, nātrija sārma u. c. vielu iegūšanā, organiskajā sintēzē (kā katalizatoru), polarogrāfijā, kodoltehnikā. Dzīvsudraba savienojumus joprojām izmanto zobārstniecībā (plombes) un medicīnā (ziedes, krēmi).

Cilvēks var ciest no dzīvsudraba iedarbības, ieelpojot gaisu, kas piesārņots ar dzīvsudrabu vai tā savienojumiem (ja neatbilstoši normatīvo aktu prasībām tiek apsaimniekotas izgāztuves un dedzināšanas iekārtas, kurās tiek sadedzināti dzīvsudrabu saturoši atkritumi vai kurināmais), dzerot saindētu ūdeni, ēdot saindētu pārtiku, zobārstniecības vai ārstnieciskās procedūrās, darba vietās, kur izmanto dzīvsudrabu vai tā savienojumus.

Kā dzīvsudrabs nonāk ūdenī un pārtikas produktos? Ūdenī un augsnē ir mikroorganismi, kas bioķīmiskās reakcijās pārveido dzīvsudrabu tādos savienojumos, kurus spēj izmantot augi un dzīvnieki. Cilvēka organismā dzīvsudrabs visbiežāk nokļūst ar uzturā lietotajām zivīm.

Kā dzīvsudrabs, nonācis cilvēka organismā, ietekmē veselību? Ļoti jutīga pret visām dzīvsudraba formām, bet it īpaši dzīvsudraba vai tā savienojumu tvaikiem ir nervu sistēma, it sevišķi bērniem. Pastiprināta uzbudināmība, pastiprināts kautrīgums vai baiļu sajūta, redzes un dzirdes traucējumi, atmiņas problēmas – tādas ir biežāk novērotās sekas smadzeņu darbības traucējumu dēļ. Bez tam no dzīvsudraba iedarbības cieš arī nieres, bet īpaši smagi tas ietekmē embrija attīstību. Prenatālajā periodā iegūtie galvas smadzeņu bojājumi bērnam var nozīmēt palēninātu garīgo attīstību, koordinācijas traucējumus, aklumu, nervu lēkmes, valodas traucējumus līdz pat pilnai nespējai runāt.



atjaunots: 2019.g 20.martā | Anita Bajāre (x2184)
Novados, Tukums





Sestdien vakarā Tukuma novadā plānots noslēgt apkures sezonu
Sestdien vakarā Tukuma novadā plānots noslēgt apkures sezonu
šodien | Tukuma Balss (x64)
Līdz 30. jūnijam pilsētās, pagastos un ciemu teritorijās ir aizliegta koku ciršana
Līdz 30. jūnijam pilsētās, pagastos un ciemu teritorijās ir aizliegta koku ciršana
šodien | Tukuma Balss (x42)
“Tukuma Brāļu” abas komandas izcīna uzvaras EHL izslēgšanas turnīra finālsērijā
“Tukuma Brāļu” abas komandas izcīna uzvaras EHL izslēgšanas turnīra finālsērijā
šodien | Tukuma Balss (x138)
    Pasākumi
    Aktuāli
SKATĪT VAIRĀK

 tukumametals250x250_93212.jpg

    Aptauja


Par mums  Kontakti  Reklāma

Sīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2024 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies