Sīkdatnes nodrošina vietnes pienācīgu darbību (vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku šeit)
2019.gada 17.augusts
Oļegs, Vineta
24'C
vējš: 5.1m/s
Par mums  Kontakti  Reklāma  

depoks_19mar19_95021.png

ZIŅASNOVADOS
SPORTS
FOTOVIDEOJAUTĀ mums
  

Tukumā daudzdzīvokļu ēku siltināšana gausa. Apsaimniekotāju konkurence?


Tukumā daudzdzīvokļu ēku siltināšana gausa. Apsaimniekotāju konkurence?
Publicitātes foto

 

Tuvojoties aukstajiem gada mēnešiem un iesākoties apkures sezonai, pirms vairākiem gadu desmitiem celtos mājokļos ar sliktu tehnisko stāvokli to iedzīvotāji zaudē naudu kopā ar siltumu – tā burtiski “izkūp gaisā” caur ēkas sienām, pagrabiem, ieejas durvīm un bēniņiem. Taču to var novērst, veicot mājas daļēju vai komplekso renovāciju.


SIA "Tukuma nami" turpina virzīt savu siltināšanas ieceri daudzdzīvokļu mājām Tukumā: Kalēju ielā 14, Pasta ielā 21, Lauku ielā 4 un Meža ielā 11. Šīm četrām ēkām paredzams, ka tiks saņemts granta maksājums no ES struktūrfondiem tāpat kā Valguma ielai 2. Kā nosaka noteikumi grantu piešķir "Altum" līdz 50% apmērā no attiecināmajām izmaksām. Iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem jāvienojas gan par finansēšanas kārtību, gan tai daļai, kas gulsies uz iedzīvotāju ikmēneša maksājumu ilgtermiņa kredīta veidā komercbankā. Tomēr iedzīvotājiem tas nav kā dzīvokļa īpašuma apgrūtinājums, tas nozīmē, ka ir saistība maksāt nolemto, tātad tieši tāpat kā maksājumi par apkuri un citiem pakalpojumiem. Ja nemaksās, tad protams piedziņa var tikt vērsta tieši tāpat, kā nemaksājot ikmēneša rēķinus. Iedzīvotāji var būt droši, ka īpašumu varēs pārdot un citādi apgrūtināt bez ierobežojumiem.

 

Tukuma Dome savukārt iesaistījusies citā siltināšanas projektā, kas paredz ilgtermiņa uzraudzību un efektivitāti. Šāda pieeja ir aktuāla, jo daudzviet realizētās siltināšanas programmas beigušās ar ekonomisku neefektivitāti, kas var rasties no dažādiem aspektiem. Piemēram izmantots nekvalitatīvs materiāls, veikti tikai atsevišķi darbi, siltina sienas, bet pamatus nesiltina, neatbilstošs krāsojums, kas pēc gada vai diviem sāk pelēt, kas rada atkal papildizmaksas un t.t. Šādas lietas rodas nekvalitatīva būvdarbu veicēja dēļ vai arī uzraudzības dēļ. Domes gadījumā tiek pielietots speciāls līgums, kur iedzīvotājiem tiek garantēts 20 gadu periodā nemainīga projekta un rādītāju kvalitāte. Diemžēl šādu līgumu SIA Tukuma nami nevēlas iet, jo ir sarežģītāka procedūra. Arī šajā gadījumā tiek piemērota visa tā pati procedūra attiecībā uz ALTUM piedāvāto ES grantu programmu.

 

Šāda bezdarbība ir vērojama ne tikai Tukumā, kad lielākā daļa daudzdzīvokļu ēkas sāktas siltināt tikai pēdējos gados. Piemēram Jūrmalā ir līdzīga situācija, kur nav nosiltinātas vairāk kā 1000 ēkas. Tukumā SIA Tukuma nami apsaimnieko ap 200 daudzdzīvokļu ēkām, savukārt nosiltinātas tikai pavisam nedaudz.

 

Tāpat pašvaldības kapitālsabiedrība "TILDE" turpina virzīties uz daudzdzīvokļu ēku siltināšanu atsevišķos ciemos: Tumē, Pūrē un Slampē. Lielas problēmas rodas mājās, kur ir lieli parādi. Tukuma novada Dome aktīvi veicina iedzīvotājus pievērsties šim jautājumam, jo apkures izmaksas un šķeldas cenas tikai augs nākotnē, kas palielinās slogu uz ikmēneša maksājumu. Tādēļ iedzīvotāji aicināti pievērsties mūsdienīgām pieejām sava kopīpašuma energoefektīvai pārvaldīšanai.

 

Kopš 2016. gada rudens mājokļa renovācijai ir pieejama īpaša valsts atbalsta programma daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai, kuru realizē Attīstības finanšu institūcija ALTUM. Šis atbalsts izpaužas vairākos veidos:

  • bezmaksas konsultācijas par renovācijas projekta izstrādi;
  • dāvinājums jeb grants līdz 50% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām;
  • ALTUM garantija līdz 80% no aizdevuma, lai nodrošinātu aizdevumu kredītiestādē;
  • ALTUM aizdevums, ja komercbanka atsaka finansējumu. 

Pirmais solis ceļā uz siltinātu mājokli 

Mājas novecošanos un inženiertīklu bojājumus var novērst, veicot ēkas renovāciju un paaugstinot tās energoefektivitāti. Pirmais solis – mājas vecākajam vai mājas iedzīvotājam, kas ir ieinteresēts savas mājas atjaunošanā, vērsties ar šo jautājumu pie sava nama apsaimniekotāja vai biedrības. Tam seko mājas iedzīvotāju kopsapulce, kurā jāvienojas par mājas siltināšanu.  Nepieciešams, lai par mājas renovāciju nobalso vismaz divas trešdaļas balstiesīgo dzīvokļu saimnieku, kam seko pilnvarotās personas izvēle, tehniskās dokumentācijas sagatavošana, kā arī pieteikums dalībai ALTUM programmā. ALTUM speciālisti pārbaudīs projektu, lai pārliecinātos, ka pēc renovācijas tiešām tiks panākts vēlamais siltuma enerģijas ietaupījums. Pēc pozitīva atzinuma mājas iedzīvotājiem jāizvēlas būvnieks, jāpiesaista bankas līdzfinansējums. Turpmākie soļi ir līgumu slēgšana ar iesaistītajām pusēm, mājas rekonstrukcijas un siltināšanas veikšana. 

Ar cik ilgu laiku jārēķinās un cik tas izmaksās?

Mājas siltināšanas un renovācijas process prasa laiku. No iedzīvotāju lēmuma pieņemšanas līdz visu būvdarbu pabeigšanai var paiet vidēji gads. Paši būvdarbi, atkarībā no ēkas kopējās platības, tiek veikti vidēji 12 līdz 20 nedēļās. Līdz šim būvdarbi noslēgušies jau 24 mājās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā un citur. Pieredze rāda, ka māju atjaunošana vidēji izmaksā līdz 180 eiro par kvadrātmetru, tādējādi katram pašam ir iespēja aprēķināt aptuvenās izmaksas par sava mājokļa renovāciju. Tomēr ir jārēķinās, ka gala summa ir atkarīga gan no izvēlētajiem materiāliem, gan no plānotā darbu apjoma, ko izvēlas paši iedzīvotāji, piemēram, vai tiks mainīti logi, siltināti bēniņi un pagrabs, tiks remontēta kāpņu telpa u.c.

Kā zināt, kādi darbi nepieciešami?

Plānojot mājas renovāciju un siltināšanu, noteikti jāpiesaista sertificēts energoauditors, kas konsultēs un palīdzēs izvēlēties nepieciešamos mājā veicamos darbus, ņemot vērā mājas kopējo tehnisko stāvokli. Energoauditors izstrādās detalizētus aprēķinus, tai skaitā noteiks, cik liels ir sagaidāmais siltuma enerģijas ietaupījums pēc darbu pabeigšanas. Būtiski, ka renovācijas izmaksas ir atkarīgas no tā, kādus uzlabojumus iedzīvotāji izvēlēsies veikt. Taču pieredze rāda, ka enerģijas ietaupījums var pilnībā nosegt dzīvokļa izmaksas par renovāciju, kas pēc darbu pabeigšanas tiks pievienotas ikmēneša komunālo maksājumu rēķinam. 

Kā rīkoties, ja puse iedzīvotāju grib siltināt, bet otra puse negrib?

Šajā gadījumā noteikti vērts rīkot iedzīvotāju sapulces, lai kopīgi izsvērtu ieguvumus un ieguldījumus.  Svarīgi ir atcerēties, ka, piedaloties ALTUM programmā, var saņemt līdz pat 50% lielu dāvinājumu jeb grantu no kopējām projekta izmaksām. Galvenie  ieguvumi, veicot mājas atjaunošanu, ir par 40 līdz 60% zemāki apkures rēķini, mazāks rēķins par mājas apsaimniekošanu, nekustamā īpašuma atlaide. Ne mazāk svarīgs ieguvums ir arī uzlabots ēkas vizuālais izskats un mikroklimats ēkas iekštelpās. Bez tam, būtiski pieaug arī mājokļa tirgus vērtība. 

Cik daudz jāiesaistās katram iedzīvotājam?

Mājas iedzīvotājiem jāiesaistās, jo runa ir par pašu mājokli. Pašā sākumā jāiesaistās visiem dzīvokļu īpašniekiem, jo, ja netiks savākts nepieciešamais balsu vairākums, atjaunošanas darbus uzsākt nebūs iespējams. Piedalīties iedzīvotāju kopsapulcēs ir arī svarīgi, lai apkopotu dzīvokļu īpašnieku vēlmes, lai tās tiktu īstenotas renovācijas gaitā. Turpmākā projekta īstenošana kopā ar sertificētiem speciālistiem (energoauditoriem, būvniekiem, būvuzraugiem, ALTUM un mājas apsaimniekotāja pārstāvjiem) tiek uzticēta mājas vecākajam, kas ir pilnvarots pārstāvēt renovējamās mājas iedzīvotāju intereses.atjaunots: 2019-04-15 | Anita Bajāre
Novados, Tukums

Tukumā aizvadīts U14 meiteņu futbola čempionāta trešais posms
Blanka trenētais FK “Riga” iekļūst UEFA Eiropas līgas “Play off” kārtā
Ķemeru Nacionālais parks aicina uz siena talku zāļu purvā

    Pasākumi
17.augustā 17:00 Engurē, Šlokenbekas muižā
Muižas svētki - "Reiz vakarā muižas pagalmā..."
17.augustā 9:30 Jaunpilī, Viesatu birzītē
Viesatu pagasta sporta svētki 2019
23.augustā 17:00 Kandavā
Keramikas nodarbība lieliem un maziem Kandavā
2.septembrī 13:00 Lancenieki, Džūkstes pasaku muzejā
Pasaku svētki ar moto „Atslēga uz pasaku”
22.septembrī 13:00 Dzirciemā, Pastariņa muzejā
Rudens saulgrieži latviskās tradīcijās
    Aktuāli
no 3.jūlija līdz 1.septembrim
  Engurē, Lapmežciema muzejā
Izstāde "Jūra iedvesmo"
no 12.augusta līdz 1.septembrim
  Tukumā, Kafejnīcā "Corner's"
Anitas Stūres izstāde "Kad visādas omas un domas"
no 29.jūnija līdz 9.septembrim
  Jaunpilī, Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē
Izstāde "Bezgalīgais stāsts"
no 11.maija līdz 11.septembrim
  Tukuma mākslas muzejā
Izstādes "Purvīša zīmē" atklāšana
no 7.jūnija līdz 29.septembrim
  Tukumā, Durbes pilī
Izstāde „Mežģīņu šarms un noslēpumi”
no 7.jūnija līdz 22.decembrim
  Tukumā, Durbes pilī
izstāde “MEŽĢĪŅU ŠARMS UN NOSLĒPUMI”
no 13.jūlija līdz 5.jūlijam
  Tukumā, Pils tornī
izstāde "KINO TUKUMĀ"
SKATĪT VAIRĀK

ipd_250x250_91411.gif

 

rifo_baner_1_94700.gif

 

comforthouse_250x250_125533.gif

 

reklama_45944.png

    AptaujaSīkdatnes un privātuma politika

(c) 2018-2019 TukumaBalss.lv
Visas tiesības aizsargātas


Realizācija Tup un Turies